in

Как безопасно да консумираме обработените с химикали плодове

Химическата обработка на плодовете, които купуваме, може да предизвика заболяване.

Портокалите, мандарините и грейпфрутите се внасят основно от Гърция, Испания и Турция. Според експерти от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата има европейски регламент, който позволява обработката на плодове и зеленчуци с различни вещества, за да се подобри търговският им вид. Търговците обаче са длъжни да ги изписват на етикета, ако плодът е третиран, съобщи БНТ

„Има системи Хасап, има международна стандартизация. Всеки плод или зеленчук се движи с определен пакет“, каза Владимир Иванов – председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища.

От границата плодовете се разпределят по борсите в страната. На борсата в Слатина пристигат тонове вносни плодове. Всички те трябва да бъдат маркирани със специален етикет за качество, който да гарантира и какви са химикалите, с които плодовете са обработени.

След проверката на документите се прави и лабораторен анализ на плодовете, предназначени за българския пазар.

„Анализът, който правим, е за 172 активни вещества“, заяви Антон Величков – изпълнителен директор на Агенцията по безопасност на храните и поясни: „Всяко съдържание на остатъци от химични вещества, каквито са пестицидите, над максимално допустимите концентрации, крие в себе си рискове за човешкото здраве.“

През миналата година от Агенцията са установили наличието на опасни пестициди в хиляда тона лимони. Това обаче, според директора на Агенцията по безопасност на храните, е по- скоро изключение от общата картина, която показва спазване на допустимите стойности. След като пристигнат в магазините, плодовете са подложени на допълнителна обработка.

Тези вещества трябва да бъдат етикетирани върху съответния продукт, дори и той да бъде в насипно състояние.

„Обикновено върху етикета има и предупредителен текст, че тези кори не стават за консумация“, каза Антон Величков.

Най-голям риск, разбира се крият цитрусите и то в частта, когато някои от домакините решат да ги използват в сладкарството.

Обработката на цитрусите с пестициди и други химикали удължава трайността им и възможността им да бъдат транспортирани до всяка точка на земното кълбо. А за да издържат и престоя в магазините, пръскането често пъти се повтаря. Това, според токсиколога професор Александров, променя баланса между бактериите в организма ни и създаваме увреждане на наследствената ДНК, т. нар. геном.

„При това увреждане на генома се създава условие за получаване на различни заболявания – автоимунни например, затлъстяване може да се получи, алергия може да се получи“, каза професор Никола Александров – алерголог и токсиколог, бивш ръководител на клиниката по Токсикология към ВМА.

Според ревматолога професор Златимир Коларов зад тези твърдения няма категорични доказателства: „Някои субстанции биха имали токсичен ефект, т.е. да предизвикат различни промени в организма или токсични ефекти – популярното отравяне, но генезата, механизма на възникване на автоимунните заболявания е неизвестен.“

Въпреки споровете на учените цитрусите продължават да са сред най-търсената на пазара стока.

За да сте сигурни, че цитрусите, които купувате, са безопасни, освен да ги обелите, трябва да измиете добре и корите им под течаща вода. Така че консумацията им да донесе по-скоро ползи, отколкото вреди на здравето ни, успокояват специалистите.

Публикувано от Дамян Дамянов