in

Собствениците на сгради, паметници на културата във Варна ще останат без тях, ако не ги реставрират до лятото

СНИМКА: varna.topnovini.bg

Община Варна е дала ултиматум за реконструкция и реставриране на 8 сгради, паметници на културата, тъй като до момента техните собственици не са предприели нищо. През юли изтича срокът, в която стопаните на култовите варненски къщи могат сами да оправят имотите си.

След това Община Варна е в правото си да предприеме мерки по тяхното укрепване, а в последствие да предяви и претенции за придобиване на собствеността, ако не бъдат възстановени средствата за ремонтите. Това съобщи главният архитект на Община Варна Виктор Бузев пред Varna24.bg.

До момента във Варна има регистрирани като паметници на културата 450 стари сгради. Още 300 са предложени от Община Варна да бъдат със променен статут от Института по опазване паметниците на културата и да бъдат защитени.

„Скоро изтичат срокове, дадени от община Варна за ремонтиране и реставрация на имоти-паметници на културата във Варна. Има случаи, в които собственикът не е напълно готов, но е предприел някаква инициатива – възложил е проектиране, в някакъв съгласувателен режим е, като по тоя начин се правят първи стъпки по изпълняване на предписанията.

Има обаче и такива, които нищо не са предприели – около 8 имота са. В правото на общината е да пристъпи към реализация на проекта за наша сметка. Многократно пращахме писма, често собствениците късат обявите, не си получават заповедите умишлено, играем си на котка и мишка. Жалко е, това са зрели хора“, обясни арх. Бузев.

В по-голямата си част старите къщи, паметници на културата, са обект на семейни съдебни спорове, затова с години стоят занемарени. Не са малко и случаите обаче, в които собствениците в централната градска част отдават под наем сградите на търговски обекти и препечелват добре от това, но не влагат средства в реставрацията и укрепването им.

Общината е дала предписание за обезопасяването на най-рушащите се сгради във Варна.

„Ние по външни белези сме оценявали кои са опасните сгради и сме оградили част от тях, там, където има рушащи се мазилки, виснали улуци и избила растителност по корнизите. Важно е собствениците да направят технически паспорти на сградите, за да стане ясна пълната картина за състоянието на обектите. Напълно възможно е и тези, които изглеждат добре, да са опасни и конструктивно да не отговарят на изискванията.

Да вземем например това, че нормативите за осигуряване на противоземетръс не са каквито са били през 1900-та година. Имаме проблем на ул. „Шкорпил“, където съседи оградиха сграда, която е опасна, а самите собственици премахнаха огражденията, абсолютен вандализъм. Имаме и другата крайност, за щастие, изключително заинтересовани хора, съвестни, които са се погрижили“, допълни арх. Бузев.

Публикувано от Дамян Дамянов