На 26-ти март във Варна ще се проведе форум на най-високо равнище във формат EC-Турция.
Това е една среща, която Анкара иска от дълго време: европейците обаче по една или друга причина не бяха склонни тя да се провежда, пише Агенция „Фокус“.
„Не съм наивен мечтател. Зная много добре, че пътят на Турция към ЕС е блокиран: че не е възможно съживяването на преговорния процес с Брюксел с една страна, в която демокрацията напълно е замразена, буквално – тя е .поставена на трупчета“. Нито тези в Анкара са склонни да предприемат стъпки в краткосрочен план; нито пък Европа при това положение е съгласна да приюти до себе си Турция.
Независимо, че никой не го казва открито, най-реалистичното очакване в тази насока е да могат известно време да бъдат „управлявани* тези отношения, преди напълно да бъдат ..скъсани*. За да може да се предотврати големият разрив с Европа; за да могат да продължат инвестициите, които имат важно значение за възстановяването и развитието на Турция в икономически план (а всъщност това има връзка с политическите сметки в ежедневен порядък).
Варненският общински съветник Добрин Иванов за срещата във Варна.
Понеже управляващите упорито желаят да придадат привкус на „конфликт на цивилизациите’. Добре; ще попитате – „Защо да не се скъсват връзките с Европа?“. Много просто – защото споменът от бащите ни е за един стратегически избор… Защото е много по-добре да станем член на един клуб с първокачествена демокрация; това е много по-добре от потъването ни в батаците на Близкия изток като поредния автократичен режим… Защото никой не може лесно да заколи и закопае вековната ни цел за ..съвременна и модерна цивилизация“…
Не можем да ипотекираме нашето бъдеще. За съжаление – ние не успяхме да изградим демокрация; създадохме една ужасна и потискаща страна. Това обаче не означава, че нашите деца, нашите внуци, също ще бъдат неуспешни. Вероятно те ще изградят една по-качествена страна; ще реализират едно по-свободно общество; ще осигурят вътрешния мир. икономическия просперитет и равенството. Дори и само поради тази зероятност. ние точно сега трябва да осигурим условия да не се прекъсва процеса ни с ЕС.
Но да се върнем на Варна. Поради изложените по-горе причини, нямам големи очаквания от наличната конюнктура. Обаче въпреки тоза, дипломатите ни в Анкара и бюрокрацията ни в Брюксел, при тази наистина сложна ситуация, буквално извадиха зайче от джоба си и успяха все пак да предизвикат леко размърдване на връзките ни с ЕС. На Брюксел беше предаден пакет от предложения, включващ промени в Закона за борба с тероризма, за да може Турция да се сдобие с „визова либерализация’ за пътуване на нейни граждани в Шенгенската зона.
Длъжни сме да изкажем благодарност на служителите във Външно министерство, на нашите дипломати. При тези сложни условия съпротивата да не бъдат напълно премахнати мостовете между Турция и Европа е една важна патриотична мисия.
Този пакет от мерки обаче няма да бъде достатъчен. Каквото и да казват политиците, положението със свободата за волеизявления в Турция продължава да е жалко. А това е най-важното условие за визовата либерализация. Десетки журналисти, политици, обикновени граждани все още са в затворите единствено заради това, което са написали, нарисували, или просто споделяли и говорили.
На дневен ред отново е Азиз Несин (световно известен турски писател, общественик и хуманист, един от най-популярните сатирици в страната -бел. на .Фокус“). В миналото доста се говореше за него. В днешни дни обаче има съвсем други, умопомрачителни измерения. Един .информиран и бдителен“ гражданин например, скрито наблюдаза и „бройка“ кореспонденцията в мобилното приложение WhatsApp на седяща до него жена в микробуса. На слизане от микробуса докладва на полицията и тя е задържана. Т.е. ето ви очевиден симптом – до каква степен обществото ни е „болно“.
При това положение, най-доброто, което може да се случи във Варна, е да не бъдат прекъсвани връзките с ЕС. Изготвеното от Министерството по европейските въпроси предложение по отношение на борбата с тероризма е положително. Не считам обаче, че то ще бъде достатъчно за европейците. Вместо игра на думи, те ще поискат да видят конкретни стъпки. Преди журналистите да бъдат пуснати от затвора, пакетът за „свобода на волеизявленията’ няма никакъв смисъл.
Има много лесен път правителството да предприеме един много сериозен ход: на 9 март е заседанието по съдебното мега дело срещу вестник „Джумхуриет’. Делото ,Джумхуриет’ е символично дело за цяла Европа. Все още трима наши журналисти са в затвора: Ахмет Шък, Акън Аталай, Мурат Сабунджу. Вече и гаргите се смеят на това. Обвиненията на властите във връзка с .Джумхуриет“ са абсурдни, а оценките и доводите им -показват липса на всякакъв разсъдък. Никой вече не вярза, дори и привържениците на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), че тези журналисти са терористи, „гюленисти”. членове на Кюрдската работническа партия (ПКК) и т.н.
По тази причина – моля, не се инатете. Направете едно добро дело за Турция. Оставате настрана, че това са наши колеги и приятели; разкрийте мъничко хоризонта пред страната, дайте й някаква надежда.
Отидете във Варна с една конкретна стъпка, която е наистина осезаема и разбираема.“
*******
Спонсор на наградата този месец:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!