Категории: Свят

7 години от трагедията във Фукушима (СНИМКИ)

Реклама

На този ден Япония отбелязва седмата годишнина от чудовищното земетресение през 2011 година, което предизвика смъртта на близо 18 хил. човека и доведе до най-страшната ядрена катастрофа в историята след аварията в АЕЦ „Чернобил“ през 1986 г.

По този повод днес на територията на цялата страна се проведоха различни мероприятия, посветено на бедствието, наричано още Велико източнояпонско земетресение, предаде БГНЕС.

Снимка: Reuters

В точно 14:46 часа местно време (07:46 българско) – когато преди седем години са регистрирани първите трусове – цялата страна почете с минута мълчание паметта на жертвите. На 11 март 2011 г. земетресение с магнитуд 9,0 по Рихтер разтърси крайбрежието на Тихия океан на дълбочина от 25 километра. Стихията засегна основно североизточния регион на страната, наречен Тохоку. Там огромни вълни цунами с височина над 10 метра заляха префектурите Ивате, Мияги и Фукушима, унищожавайки напълно цели градове и селища.

Снимка: Reuters

Едва сега, седем години по-късно, хората най-сетне получиха правото да се завърнат по местата, където са родени и отгледани. Въпреки това голяма част от жителите в тази част на страната ще останат още дълго в домовете за временно пребиваване, предоставени им от правителството, тъй като изграждането на нови къщи напредва бавно, от страх, че аварията в атомната електроцентрала „Фукушима-1“ може да се повтори.

Много хора в префектура Фукушима все още са принудени да живеят като бежанци. Искаме да ускорим възстановяването на региона, за да може всяко семейство да се завърне у дома си„, заяви министър-председателят на страната Шиндзо Абе в навечерието на годишнината.

Снимка: Hitoshi Yamada / NurPhoto / Corbis

До края на този месец японското правителство трябва напълно да завърши и обеззаразяването на районите, засегнати от освобождаването на радиация заради експлозията в атомната електроцентрала „Фукушима-1“ през пролетта на 2011 година. Тогава проверката установи, че в резултат на инцидента в атмосферата е бил изхвърлен два пъти и половина повече радиоактивен газ ксенон-133 в сравнение с количеството при Чернобил и е наложително незабавното отцепване на района. Засегнати бяха 11 града, обхващащи над 1150 кв. км. площ.

 

*******
Спонсор на наградата този месец:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Почина един от най-известните актьори на всички времена. Звездата от „Титаник“

Стана ясно, че е починал актьорът Бърнард Хил, известен с ролите си на капитан Едуард…

преди 10 часа

До броени часове драстично скачат цените на билетите за влак

Както е известно Националният железопътен превозвач променя цените на билетите за пътуване с влак заради…

преди 13 часа

Колко много хора празнуват имен ден утре. Това са имената

Утре е Гергьовден. Както е добре известно Свети Георги е от малкото светци, който е…

преди 13 часа

На връх Великден се навършват 11 години без Чочо Попйорданов

Днес се навършват 11 години от смъртта на Петър Иванов Попйорданов (11 юни 1964 –…

преди 13 часа

Какво става в АЕЦ „Козлодуй”: Спряха пети блок

Днес пети блок на АЕЦ "Козлодуй" е спрян за планов годишен ремонт и презареждане с…

преди 13 часа

Случи се чудо в малко наше село точно за Великден

Стана ясно, че в навечерието на Великден отец Йордан от храм „Св. Пантелеймон“ от с.…

преди 13 часа