Британски и френски учени установиха, че емпатията – способността да разбереш чувствата на ближния и да им обърнеш внимание, е най-вече следствие от преживяното, но е също донякъде свързана с гените.
Откритието е още една крачка напред към опознаването на аутизма, предаде Франс прес. Свързаното с него разстройство засяга т. нар. когнитивна емпатия.
„Става въпрос за най-голямото генетично изследване върху емпатията – използвани са данни за над 46 000 души“, поясниха от института „Пастьор“ в Париж.
Не съществува обективна преценка за емпатия. Учените обаче фокусирали вниманието си върху коефициент за емпатия, базиран върху въпросник от 2004 г. на Кембриджкия университет. Геномите на въпросните 46 000 участници били анализирани въз основа на проби от слюнката и сравнени с отговорите във въпросника.
„Основният извод е, че емпатията е отчасти генетична“, се казва в комюнике на института „Пастьор“. „Поне една десета от тази променлива е свързана с генетични фактори.“
Освен това изследването потвърди, че жените изпитват по-голяма емпатия в сравнение с мъжете. Тези различия обаче не се дължат на ДНК, а се обясняват с други негенетични биологични фактори, например хормонални, или небиологични, като социализацията.
Учените от Кембридж констатирали също, че генни вариации, свързани с по-слаба емпатия, са рисков фактор за аутизъм. Резултатите от изследването са публикувани в Science Translational Psychiatry.
*******
Спонсор на наградата този месец:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!