in

Село дава 2000 евро, ако разгадаете този надпис (СНИМКА)

Снимка: Pixabay

Село в Западна Франция обяви награда от 2000 евро за този, който помогне за дешифриране на надпис от 230 години на скала на отдалечен плаж.

Досега никой не е успял да разбере смисъла на 20-те реда, които бяха открити преди няколко години. Плочата с височина от метри се намира в залив, достъпен само при отлив, близо до село Плугастел в Бретан. Сред нормалните френски букви някои са обърнати или поставени с главата надолу. Има и някои букви от скандинавски стил.

Виждат се години – 1786 и 1787 г. – датиращи надписа в периода, предшестващ Френската революция. Има и образ на кораб с платна и рул и свещено сърце, увенчано с кръст. Но надписът не се поддаде на всички досегашни опити за интерпретация от местни учени. Има предположения, че човекът, който го е направил, е бил полуграмотен и е писал на старо местно наречие.

„Попитахме историци и археолози от тук, но никой не успя да разкрие какво се крие зад надписа на скалата“, казва Доминик Кап, кмет на Плугастел. „Помислихме, че може би някъде по света има хора, които имат експертни познания, от които се нуждаем. Вместо да останем в невежество, ние си казахме да направим конкурс“, споделя той.

Общественият призив за помощ се нарича „Мистерията Шамполион в Плугастел-Даулас“ – в чест на Жан-Франсоа Шамполион, лингвистът, който дешифрира древните египетски йероглифи на Розетския камък през 19 в.

*******
Спонсор на наградата този месец:Fenix

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Ралица Петкова

Завършила съм специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Mетодий“. Моите източници на вдъхновение са литературата, изобразителното изкуство и богатството на българския книжовен език.