С днешната все по-напредваща глобализация всяка година угасват езици, а с тях чезнат култури, всяка осакатена и забравена дума отнема не само от националната, а и от световната съкровищница, с нея си отива част от цивилизацията. Ние сме призвани да пазим езика, защото нашата, българска кирилица е нашият най-ценен дар към световното културно наследство.
Това заяви президентът пред множеството на тържеството пред Националната библиотека „Свети свети Кирил и Методий”.
юВ нашия българския език народът е откривал спасението. Не рядко преследвана и обругавана, българската писменост се е превърнала в наш щит, продължи президентът.
С вдъхновение нашите предци отредиха най-значимото място в националния ни календар за Празник на словото и просветата. Благословени сме да имаме за покровители светци, дарили ни буквите и не случайно, че техните последователи равняваме с апостоли, каза още той.
Държавният глава се обърна и към генералния директор на ЮНЕСКО Одри Азуле, която е специален гост на тържеството. Той ѝ благодари, че в днешния вълнуващ ден е на празника, за да сподели уникалния празник на един народ на духа, приел просветата, културата и писмеността за висша ценност.
Вярвам, че вашата визита е признание за приноса на България към световното културно богатство, заяви Румен Радев.
Убеден съм, че народ, който от векове съзидава словото и твори светлина тепърва има още какво да даде на света. Дълбок поклон пред святото дело на българския учител, каза още президентът.
*******
Спонсор на наградата този месец:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!