Специализирана операция на ГДБОП под ръководството на Окръжната прокуратура във Варна с участието на представители на ТД на НАП и Комисията за регулиране на съобщенията се проведе във Варна.
Униформените са влезли в офиси на три дружества, разпространявали телевизионни програми без разрешение
Действията са по образувано досъдебно производство по член 172а, ал. 1 и по член 255 от НК, които ангажират наказателната отговорност на всеки, който разпространява, излъчва или предава чужд обект на авторско или сродно негово право, и укрива данъци, съобщават от пресслужбаъа на Апелативната прокуратура във Варна.
По проверка на сигнал за излъчване на телевизионни програми без разрешение на правоносителите са извършени претърсвания и изземвания на два адреса, ползвани от трите дружества. Иззети са компютърноинформационни данни и документи.
Установено, че декларираните абонати на тези дружества е по-малък от реалния им брой с цел избягване на установяването и плащането на данъчни задължения.
Установени са и адреси, на които клиентите на услугата, предлагана незаконно от тези дружества, плащали за разпространяваните няколко десетки телевизионни програми.
Действията по разследването продължават.
Претърсвания са извършени на територията на София, Варна и в област Бургас. Действията са ръководени от Върховна касационна прокуратура и съответните окръжни и районни прокуратури в страната, а предмет на проверките е установеното нерегламентирано разпространение на редица телевизионни програми без необходимото по закон съгласие на правоносителите, съобщават от пресслужбата на Прокуратурата на Република България.
По случая са образувани 6 досъдебни производства за извършени престъпления по чл. 172А, за което е предвидено наказание лишаване от свобода до 5 години.
Дружествата са с множество актове и предупредителни протоколи, а задълженията към държавата само на едно от тях са в размер на 1 700 000 лв.
В хода на проверката е констатирано разминаване между брой абонати и сключени договори с крайни потребители, като над 30 000 е броят на клиентите на всички проверявани дружества, които са получавали пиратирания сигнал. От 17 адреса в цялата страна /София, Варна, Бургас, Айтос/ са иззети множество документи и компютърно-информационни данни, свързани с дейността на дружествата по отношение на предоставяне на телевизионни програми и с финансовата им дейност. „Операторите“ не са декларирали, съгласно изискванията на закона, предоставянето на услугата – разпространение на радио и телевизионни програми и брой абонати, както и наличието на договори за притежавани права върху телевизионното съдържание.
Дружествата са изграждали компютърната инфраструктура за разпространение на тв програмите, която не е фигурирала като техен актив (абонатни станции, мрежи и др.), с цел прикриване и конфиденциалност при насрещни проверки от компетентни органи.