Национална Асоциация „Българско Черноморие“ се включва в започналата инициатива „Да спасим местност Болата” за рехабилитация на брегозащитната инфраструктура на залива.
Това се случва, след като граждански организации изпратиха писмо до премиера, министъра на отбраната и до Областна администрация Добрич, в което настояват за спешен ремонт на буните в залива Болата, тъй като съществува опасност да залеят вододайната зона и помпената станция, която захранва с питейна вода Българево, Св. Никола и комплекса „Русалка“.
Асоциацията застава в подкрепа на инициативата на граждански организации от община Каварна за незабавен ремонт на силно повредените брегозащитни буни, пазещи от морските стихии уникалният залив Болата, отличен сред десетте най-красиви в света.
Тези съоръжения са последната преграда пред бурното зимно море да отнесе плажната ивица, да навлезе в местното блатото и да залее вододайната зона с помпената станция. Така ще се лишат от питейна вода над 1500 постоянно живеещи в района на селата Българево, Св. Никола и близкото вилно селище.
„Подкрепяме каузата, буните пазещи един от най-красивите заливи в света, да се обявят за критична инфраструктура и спешно да се рехабилитрат по реда на Закона за защита при бедствия“, съобщават от асоциацията.
На 10 февруари тя е внесла писмо до Главния инспекторат на министерски съвет с искане за съдействие и по възможност ускоряване действията на администрацията във връзка с инициативата.
„В писмото ни сме подчертали сериозността на проблема, че под въздействието на морските стихии, брегоукрепителните буни на залива „Болата“ са силно увредени и разкъсани на места. Тяхната брегоукрепитална структура е компрометирана, а защитният им потенциал е най-вероятно вече изчерпан. Съществува реален риск, бурното море да отнесе плажната ивица на залива, единствената в района, която през август 2017 г. под егидата лично на министър-председателя Бойко Борисов, се трансформира статутът й за ползване от местните хора. Посочили сме и риска от унищожение на блатото зад плажа, част от защитена местност „Степите“, както и риска от заливането с морска вода на вододайната зона с помпената станция. В писмото ни сме декларирали подкрепата си към инициативата на граждански организации от община Каварна и предложението им те да се обявят за критична инфраструктура, след което спешно да се рехабилитират по реда на Закона за защита при бедствия“, пишат още от Асоциация „Българско Черноморие“.