in ,

Скитническа драма в основата на пожара край Сточна гара във Варна

Снимка: Мердин Берберов, "Нова Варна"

Мъжът, предизвикал голям пожар край Сточна гара във Варна, остава в ареста,  а историята на палежа е повече от интересна.

Окръжен съд – Варна определи постоянна мярка „задържане под стража“ спрямо 36-годишния Александър В., привлечен като обвиняем за умишлен палеж, като е имало опасност пожарът да се разпространи и върху други имоти в близост.

Според НК, престъплението в което е обвинен е тежко умишлено и се наказва с „лишаване от свобода“ до 12 години, съобщават от пресслужбата на Окръжния съд.

Според обвинението на 24 февруари избухнал скандал между Александър и негов познат. Двамата водели скитнически начин на живот и обитавали фургон на ул. „Девня“ в близост до Сточна гара във Варна. 36-годишният мъж бил изгонен от приятеля си и решил да отмъсти, като запали фургона, използван за дом.

Заради силния вятър огънят обхванал намиращите се в близост автомобилни гуми, като напълно били унищожени инструменти и оборудване на сервиза за гуми. От огъня е бил засегнат и лек автомобил „Рено“, паркиран наблизо. След палежа Александър напуснал Варна и се укрил от органите на реда, като се придвижил до София. На 2 март е бил задържан, като е направил самопризнания.

От данните, предоставени от обвиняемия при задържането му, както и от назначената по делото съдебно-психиатрична експертиза е видно, че той от психично заболяване.

Александър В. има постоянен адрес в град Рила, област Кюстендил.

Защитата на обвиняемия поиска по-лека мярка за неотклонение – подписка с мотива, че той има постоянен адрес и страда от психично заболяване и епилепсия.

Като разгледа събраните до момента доказателства, съдът прецени че съществува обосновано подозрение Александър В. да е съпричастен към деянието, в което е обвинен. Предвид тежестта на престъплението и предвиденото наказание „лишаване от свобода“ над 5 г., както и факта че лицето не пребивава на постоянния си адрес, а води скитнически живот и постоянно сменя местонахождението си опасността лицето да се укрие е реална.

Според съдебния състав основния за тази преценка дава и поведението на Александър В., който непосредствено след деянието е напуснал Варна. Варненският окръжен съд прецени, че резултатите от съдебно-психиатричната експертиза не показват необходимост обвиняемият да бъде настанен в психиатрично или специализирано медицинско заведение. Поради гореизложеното съдебният състав му определи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Определението на Окръжен съд – Варна може да бъде обжалвано и протестирано пред Апелативен съд – Варна.

Публикувано от Ралица Петкова

Завършила съм специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Mетодий“. Моите източници на вдъхновение са литературата, изобразителното изкуство и богатството на българския книжовен език.