in

Бум на нови жилища във Варна и Бургас

Снимка: Pixabay

След големия застой на имотния пазар и строителството на нови жилища в страната, данни отбелязват определен ръст на жилищата, които се въвеждат в експлоатация в станата. Според статистическа информация от изминалата година Варна и Бургас са лидерите в пускането в експлоатация на нови жилища. Имоти Варна потвърждава с цифри това твърдение.
Общо за страната 632 са новопостроените сгради в страната, които са въведени в експлоатация.
Жилищата в тези сгради са 2250. Според статистиката, това означава, че спрямо същия период на предходната година, през 2019 г броя на новите сгради е с 60 повече. В процентно
отношение това се равнява на 10.5%. За сметка на броя нови сгради, броя на жилищата в сградите е намалял с 34. Това в цифри е 1.5% намаление на броя нови жилища.
Отново се позоваваме на статистическите данни, които казват, че Варна е лидер в пускането в експлоатация на нови сгради през изминалата година. Във Варна са въведени в употреба 101 сгради, в които има 569 жилища. В Пловдив новите сгради са значително по-малко – 63.
Жилищата в тях са 211. В Бургас са пуснати в експлоатация 56 сгради, в които има 369 жилища. Колкото и чудно да е, в София новите сгради, пуснати в експлоатация са 47. В тях новите жилища са 215.
Големите черноморски градове се оказват лидери в строителството и пускането на жилищни сгради. Те многократно изпреварват жилищното строителство в столицата.
Интересна е и статистиката за това какъв е дялът на къщите и жилищните блокове. Данните сочат, че за миналата година 75.9% от новопостроените жилищни сгради са къщи. След тях се
нареждат жилищните кооперации с 14.9%. Определено броят на вилите намалява за сметка на нoвите къщи, жилищни блoĸoвe и cгpaдитe oт cмeceн тип.
Новите жилища с две стаи е на върха на класацията. Те представляват 35.8% на пазара. Те са последвани от жилищата с три стаи, които заемат 34% от пазара. Най-малко са жилищата с повече от три стаи – 3.1%. Това лесно може да се обясни. Хората все повече се стремят да живеят самостоятелно. Най-малките жилища са най-търсени, защото са най-удобни и лесни за използване от семейства без деца и несемейни.
Такива жилища се продават и най-лесно. В последно време няма толкова големи семейства, а и рядко се среща в едно жилище да живее повече от едно семейство. Факт е, че днес се
нуждаем от много по-малко площ за живеене отколкото преди. Днес хората не робуват на вещите. Младите се стремят да имат възможни най-малко вещи и да имат достатъчно
пространство за „дишане“ около себе си.
Има и друга статистика, която касае полезната площ на новите жилища. Тя определено отбелязва спад през миналата година с 2.5%. Ако трябва да направим сравнение на различните области в страната, във Видин е констатирана най-голямата средна полезна площ на ново жилище – 225.5 кв. м. Следва го Силистра с 192.8 кв.м. средна полезна площ на ново жилище. Най-малката средна полезна площ е регистрирана в Благоевград – 56.2 кв.м. и във Велико Търново – 64.3 кв.м.
Тези данни красноречиво доказват споделеното по-горе и тенденцията младите хора да имат семейства в по-късен етап от живота си и да избягват максимално дълго оформянето на
семейство с деца. Затова и търсенето и предлагането на малките нови жилища в последните години се увеличава значително.
Обнадеждаващ е факта, че все пак има ръст в търсенето на нови жилища. В последните години това търсене беше почти нулево.
Всички си спомняме времето, в което всички се бяха устремили към огромните жилища, които обзавеждаха по еднакъв и същевременно изключително непрактичен начин. Вярно, че мебелите бяха еднотипни и ако сам не можеш да си изработиш, нямаше как да вкараш новаторство в обзавеждането на дома си. За щастие, днес всеки може да приложи своите виждания по въпроса.

Публикувано от Дамян Дамянов