in

Румен Мунтянов пред „Нова Варна“: Културният календар е визитката на община Генерал Тошево

Румен Мунтянов е зам.-кмет в община Генерал Тошево с ресор „Образование, култура и социални дейности”. Предишна заемана длъжност – главен специалист „Протокол и връзки с обществеността” на община Генерал Тошево.

– Жителите на Генерал Тошево ви познават като главен специалист „Протокол и връзки с обществеността” и човек, който познава общинския апарат отвътре. Но към днешна дата вие заемате една по-различна обществена позиция, а именно тази на зам. кмет с ресор „Образование, култура и социални дейности”. Какви цели си поставихте още отначало на вашият мандат за обогатяването на социалната среда в Ген. Тошево?
Както анонсирахте, като човек който познава общинския апарат отвътре, си поставих преди всичко постижими цели. Разбира се, не само в сферата на социалните дейности, но и в останалите дейности от ресора, който ми е поверен. Община Генерал Тошево провежда активна и последователна социална политика и считам, че това до голяма степен определя нейния облик. С встъпването си в длъжност се изправих пред предизвикателства, които след 4 месеца работа вече дават своя резултат. Имам предвид старта на проект за патронажна грижа, благодарение на който се обслужват 59 възрастни хора от цялата община. Паралелно работим по друг проект, финансиран със средства от Местна инициативна група „Балчик – Генерал Тошево“. В него е заложен иновативен подход към хората с трайни увреждания в общината. 40 човека, в рамките на 21 месеца ще получават освен медицинска грижа, но и технологична такава – ще им бъдат закупени гривни със специализиран софтуер, който ще сигнализира за възникнал здравословен проблем с лицето – високо кръвно, ускорен пулс, температура и пр. Не мога да не спомена и благотворителната кампания, която организираме в навечерието на Коледа вече 10 години и знам, че ще продължим. Всички начинания, независимо дали с външно или общинско финансиране, целят хората в неравностойно положение да получават необходимата грижа, а това за мен е признак за зряло гражданско общество. Радвам се, че имам подкрепата на кмета Валентин Димитров да разгърнем по-широко тази политика.
– Разкажете ни малко повече за културният календар за 2020г.
Културният календар на община Генерал Тошево е нейната визитка. Той е изключително богат и разнообразен и включва прояви не само в общинския център, но и в селата с традиции. Тази година всички събития ще минат под знака на 60 години Генерал Тошево град. Започнахме през януари с гостуването на ансамбъл „Родопа“, чиито изпълнения още отекват в залата на читалището, ако мога да се изразя метафорично. В момента организираме Общински фолклорен събор „Цветница“, с който стартират проявите от пролетно-летния празничен цикъл. След него идва ред на Великденското добруджанско надсвирване. Тази година гост на събитието без аналог в страната ще бъде Теодосий Спасов, придружаван от Пейо Пеев и Кристиян Цвятков.
Май е месецът, наситен с най-много прояви. Тогава се провежда конкурса за млади изпълнители на добруджански песни и кавал „Иван Георгиев“ в с. Дъбовик, Гергьовска люлка в с. Изворово, Денят на светите братя Кирил и Методий – 11 май, 24 май, Празник на руската култура в с. Кардам. В събитиен план лятото е белязано с Фестивал на лавандулата, Еньовски събор „Край язовир Дрян“, Празник на хляба, житото и Добруджа, Добруджански фолклорен фестивал „Богородица“, Събор на българите от Северна Добруджа, Празник на плодородието, Пленер по живопис и мн. др.
Кулминацията от прояви резонно ще бъде в дните, предхождащи празника на града – 8 ноември. В рамките на 10 дни ще отбележим 140 години от рождението на Йордан Йовков, ще се проведе конкурсът-биенале за млади поетеси „Дора Габе“. Какво плануваме навръх 8 ноември ще запазя в тайна, като ще загатна единствено това, че продължаваме с Ути Фестивала на сармата и кюфтета с нова порция изненади за тошевци.
– Добра новина е, че в Ген. Тошево вече има монтирано метално сърце за събиране на пластмасови капачки. Кога решихте да подкрепите каузата? Такива каузи сплотяват ли хората?
Ще започна отзад напред отговора на въпроса Ви. Такива каузи не само сплотяват гражданите, но и показват колко можем когато сме заедно, когато сме обединени около идеята да помогнем за благородна кауза. Така беше със случая с референдума за добив на газ, така се случва в благотворителните кампании за събиране на средства за хора, изпаднали в беда. От това можем само да печелим като общество. Колкото до това кога решихме да подкрепим каузата, ще посоча, че идеята дойде от младите майки в Генерал Тошево и намери пълно разбиране в лицето на ръководството.
Буквално с един телефонен разговор уточнихме за каква цел ще отиват средствата от събраните капачки, как и къде ще се събират. Мисля, че с монтираното сърце за пластмасови капачки даваме чудесен пример за социална ангажираност, която няма пряк финансов ангажимент.
– Нека да споменем и още една добра инициатива първата в района соларна пейка.
Ще споделите ли с читателите на медия „Нова Варна?

Да, с удоволствие ще споделя. Предложението за соларна пейка в града дойде от Общинския младежки съвет и бе подкрепена от общинските съветници. В момента се работи по дизайна на пейката, като идеята е той да включва символи от емблематични за града и общината места. Соларната пейка ще бъде удобна за сядане и предвид факта, че ще е оборудвана със система за зареждане на мобилни устройства. Държа да отбележа, че сме пионери за Североизточна България в тази инициатива.
– Карнавал „Голямата усмивка“ това вече е запазена традиция на Ген. Тошево, какви изненади да очакват и тази година вашите съграждани?
Генерал Тошево преди промените се е славило като „малкото Габрово“ сред сатиричната гилдия в страната. Не за друго, а защото 1 април – денят, когато провеждаме фестивал „Голямата усмивка“, е събирал множество хора и под формата на градско шествие те са дефилирали. Тази традиция е възобновена от 2005 година и вече 15 години в Деня на хумора и шегата в Генерал Тошево се организира карнавално шествие с всевъзможни костюми, разказват се весели истории, правят се скечове, поглежда се от веселата страната на нещата. Участие взимат самодейци, деца и ученици от цялата община, а в последните години и от съседни нам общини. Основен двигател в тази проява е НЧ „Светлина – 1941“, гр. Генерал Тошево, за което не можем да не сме благодарни.
– И като за финал няма как да пропуснем и най-актуалната тема в момента, какви мерки предприема Общината срещу коронавируса?
За жалост, темата определя дневния ред на задачите ни през последните дни, но е неизбежно, ако искаме да опазим здравето на хората. Със заповед на кмета на общината Валентин Димитров от понеделник, 9 март, се преустановиха всички масови прояви, ограничи се достъпа до детските градини, засилиха се мерките за дезинфекция в обществените сгради, преминахме в режим на работа в „по-стерилна среда“, ако мога така да се изразя. Насочили сме усилията си в тази посока към най-уязвимите хора – деца и възрастни, както и хронично болни. Призовахме хората, които не се чувстват добре, да предпочетат домашната среда пред тази навън или в клубове. Следим информационния поток отблизо и поддържаме връзка с отговорните институции, така че да ограничим до минимум евентуално разпространение на вируса. Радващото за момента е, че в целият регион все още няма регистриран случай на COVID 19.

По интервюто работи Ивайла Андонова

Публикувано от Ивайла Андонова

Завършила съм бакалавър Финанси и магистратура Артмениджмънт. Вдъхновението ми са музиката и хората. Обичам думите да се леят както мелодията, която образуват нотите в един такт и едновременно с това да предизвикват емоция във всеки един човек, до когото се докоснат.