in

Започна реденето на леглата за полевата болница във Варна (СНИМКИ)

Снимка: "Нова Варна"

Пристигнаха част от леглата, които ще се използват в учението за създаването на военнополева болница в зала „Младост“ на Двореца на културата и спорта във Варна, а военни моряци започнаха сглобяването им.

Очаква се в сряда да се проведе същинското учение. При тренировката за изграждането на полевата болница ще бъдат поставени около 300 легла, съобщи областният управител на Варна Стоян Пасев.

Снимка: „Нова Варна“

Това се прави във връзка трансформиране на големи закрити площи във временни стационари, които са за карантинирани хора.

При нужда Военна болница във Варна също е готова да приеме пациенти, заразени с коронавирус.

Снимка: „Нова Варна“

Днес за броени часове спортна зала „Колодрума“ в Пловдив се превърна във военнополева болница.

Преоборудването е част от учение на 110 логистичен полк – Пловдив и има за цел да повиши способностите за реакция при възникване на по-сериозна криза, свързана с разпространението на коронавируса. В тренировката участват близо 100 военнослужещи от състава на 110-и логистичен полк. Капацитетът на залата позволява в нея да бъдат разположени 300 легла, индивидуални шкафчета за лични принадлежности и обособен кът за медицинския персонал.

Снимка: МО, Военни редят легла в плевата болница в Пловдив

На 20 март в зала „Арена Армеец“ в София се проведе тренировка по разгръщане на полева болница в спортна зала.

Тя е препоръчана от Националния оперативен щаб. В тренировката участват Министерството на отбраната, Министерството на здравеопазването, Министерството на младежта и спорта и Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“.

Снимка: Facebook, Бийко Борисов, полевата болница в „Арена Армеец“, София

Тренировката се ръководи от Националния оперативен щаб. Първият етап от учението бе устройване на временен център за настаняване на пациенти под карантина с възможност за прерастване във военно полева болница. Втората фаза на тренировката – дооборудване с необходимото медицинско оборудване и апаратура. Трета – съгласуване на действията на институциите по транспортиране, настаняване и обслужване на пациенти. Последната четвърта фаза на учението е – прекратяване на дейността на временния център за настаняване на пациенти под карантина.

В държавния резерв и Министерството на отбраната са на разположение 15 000 легла.

Публикувано от Ралица Петкова

Завършила съм специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Mетодий“. Моите източници на вдъхновение са литературата, изобразителното изкуство и богатството на българския книжовен език.