Двойката египетски лешояди, която повече от 10 години гнезди в скалите над Провадия, се завърна преди около две седмици, съобщават от Проватон
За девета поредна година защитените птици могат да бъдат видяни на живо благодарение на камерите, които организацията постави там. Стриймът е през официалната интернет страница на БДЗП или през двете камери на сайта на проекта www.LifeNeophron.eu
Сега птиците строят гнездото си, а в най-скоро време се очаква женската да снесе първото яйце. От 2012 досега те са отгледали общо 12 малки. Завръщат се в Провадия, защото мястото е много добро и те го предпочитат пред всички останали. Там се чувстват сигурни и защитени, каза още Добрев. Също така се връщат на мястото, на което са родени, което означава, че имат някакъв вид памет.
Египетският лешояд е застрашен вид по целия свят, а на Балканите са останали едва 50 двойки. От тях в България има 24 птици от този вид – в Провадия, Природния парк Русенски Лом и по долината на река Арда в Източните Родопи.
Увеличението на активностите на хората е основната причина броят им да намалява през годините и те са включени в Червения списък на застрашените видове.
Египетският лешояд (Neophron percnopterus) е най-дребният от четирите вида лешояди, срещащи се в Европа. Размахът на крилете му е до 180 см., а дължината на тялото 60-70 см. В полет може да се сбърка с белия щъркел, от който се отличава по клиновидната опашка и късите крака и шия. Гнезди основно на скали и скални стени и живее близо до хората. Моногамен вид, който в Древен Египет се е смятал за символ на родителските грижи. Но ако загуби половинката си, намира нова, за да продължи размножаването си.
Той е уникален и със своята интелигентност и е една от малкото птици в света, която използва сечива. В Африка многократно е наблюдаван да използва камъни, за да разчупва изоставени щраусови яйца, допълва още орнитологът.