Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев издаде заповед, с която от 6 май се допуска посещението на ресторанти и заведения, които разполагат с открити площи
Те могат да заработят отново само при стриктно спазване на мерките за хигиена и физическо отстояние между масите. В същото време, не са ясни единните здравни стандарти, на които ще трябва да отговарят хотелите и ресторантите, за да отворят през летния сезон.
Във Варна хотелиери и ресторантьори са убедени, че туристическия бранш има нужда от сериозна подкрепа, за да се справи с тази кризисна ситуация, като се има предвид, че приходите от него съставят близо 12% от БВП на страната.
Желязко Каракашев, ресторантьор и преподавател в катедра „Туризъм“ във варненския Икономически университет. Той направи коментар по този повод пред камерите на БНТ. Уточни, че заведенията ще работят в режим на неефективност. Един от най-основните проблеми е ДДС, тъй като продължава натрупването на загуби. В цяла Европа има разписани мерки, правила и здравни норми. Както и спиране на данък осигуряване за една година.
По думите на Каракашев, 2/3 от заведенията във Варна няма да отворят тъй като са в режим на нерентабилност.
Атанас Карагеоргиев, хотелиер, посочи своята гледна точка: Имам три басейна – два открити и един закрит. Когато хотелът не работи, се обезсмисля отварянето на басейните, така че не виждам защо трябваше да се започне от това.
По публикацията работи: Ивайла Андонова