in

Двоен скок на безработицата във Варна и областта през април

Снимка: Мердин Берберов, "Нова Варна"

Равнище на регистрираната безработица в област Варна от 7.3% отчита през април Дирекция „Регионална служба по заетостта” – гр. Варна

Сравнението на месечна база показва увеличение от 2.3 пункта, а на годишна база нарастването е с 4 процентни пункта. Съществено влияние върху динамиката на безработицата в областта оказват мерките за ограничаване разпространението на коронавируса в страната и удължения срок на въведеното от 13 март извънредно положение.

 Общият брой на безработните в бюрата по труда във Варненска област към края на месеца е 16 368, като спрямо март регистрираните са с 5 493 повече. Увеличение с 8 941 лица се наблюдава и спрямо същия месец на 2019 г.

Новорегистрираните лица, които са отпаднали от заетост през месеца, са 6 066, като 72.2% (4382) от тях са посочили като причина кризата с коронавируса. Сред новорегистрираните безработни през април посочили като причина, предприетите извънредни мерки най-голям дял заемат тези, освободени от сектор хотелиерство и ресторантьорство (54.1%), следвани от търговия (20.1%) и преработваща промишленост (5.2%).

  Постъпилите на работа безработни през месеца са 670, като близо 88% от тях са устроени в реалната икономика.

  Заявените работни места през месеца в обаст Варна са 495, като 90.3% от тях са от първичния пазар на труда. Най-голям дял свободни работни места са заявени в хотелиерството и ресторантьорството (15.0%), държавното управление (14.5%), търговията (12.2%), и селско и горско стопанство (8.3%).

  В Област Варна по мярката ПМС №55/30.03.2020 до момента са подадени 826 заявления за 12 747 лица.

В град Варна броят на регистрираните безработни през април 2020 г. е 9 871. Равнището на безработица в града е 5.7%, с 2.4 процентни пункта по-високо спрямо предходния месец. Спрямо април предходната година също се отчита увеличение с 3.6 процентни пункта на равнището на безработица.

  Нови електронни и дистанционни услуги за работодателите, търсещи персонал

Агенцията по заетостта въвежда нови електронни и дистанционни процедури за по-бързо и лесно предоставяне на своите посреднически услуги за работодатели. Целта е опазване здравето на всички клиенти на институцията, както и на нейните служители, чрез използването на комуникационни канали, съобразени с мерките за ограничаване на масовите събирания и преки групови контакти.

  Успоредно с това бюрата по труда продължават да съдействат на работодателите да възобновят или да продължат да развиват дейността си. Процедурите се допълват с нови възможности за осъществяване на трудовото посредничество на Агенцията по заетостта в съответствие с актуалната епидемична обстановка и действащите мерки за защита здравето на населението.

  Разработените нови и усъвършенстваните процеси са за подбор, насочване на подходящи търсещи работа лица и получаване на обратна връзка/информация за резултата от насочването. При тях комуникацията с работодателите се осъществява чрез електронни и дистанционни канали като системите за електронен обмен на съобщения /СЕОС/ и сигурно електронно връчване /ССЕВ/, електронни услуги, телефон, поща, както и по електронен път, при стриктно спазване на изискванията за защита на личните данни.

  За настоящите условия на ограничени присъствени контакти, Агенцията по заетостта напомня, че подаването на заявка-спецификация за свободните позиции може да се извърши чрез новата електронна услуга за работодатели на Единния портал за електронни услуги на Държавна агенция „Електронно управление” /ДА ЕУ/ или по електронен път чрез „Е-трудова борса” на сайта на Агенцията. Работодателите могат да подадат зявката си и по дистанционен път чрез телефон или лицензиран пощенски оператор.

  На търсещите нов персонал фирми се предлагат и начини за неприсъствено извършване на подбор и насочване на подходящи кандидати за работа на свободните им позиции.

  Агенцията по заетостта приканва работодателите да се възползват от тези нови и разширени комуникационни канали, тъй като все още са преустановени груповите форми за провеждане на срещи между работодатели и безработни, в т.ч. трудови борси, дни на работодателя, групови интервюта, подбори и други, доскоро организирани и реализирани от бюрата по труда.

  Конкретни стъпки и варианти за изпълнението на всяка от тях са посочени в публикуваната в рубрика „Предлагащи работа” на сайта на Агенцията по заетостта информация за посредничество на бюрата по труда за подбор и наемане на работа в условията на мерки за защита здравето на населението или тук.

  Информация за конкретния обхват и начин за прилагане на посредническите услуги за работодатели по електронен и дистанционен път може да се получи и от всички бюра по труда в страната.

Продължава набирането на заявки по схема „Младежка заетост”

Работодателите могат да подават заявки за разкриване на свободни работни места за стажуване или обучение на младежи до 29 години с регистрация в Дирекции „Бюро по труда” на територията на цялата страна в съответствие с изискванията до изчерпване на финансовия ресурс.

Актуална остава и Национална програма „Предоставяне на грижа в домашна среда”.

По програмата се осигурява заетост на безработни лица като домашни помощници за предоставяне на персонална грижа в домашна среда на хора с от 80 до 89,99 на сто степен на трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане с определена чужда помощ, и хора над 65 г. възраст в невъзможност за самообслужване, които не са освидетелствани по съответния ред от органите на медицинската експертиза в Република България.

Информацията е от „Регионална служба по заетостта”-Варна.

Публикувано от Ивайла Андонова

Завършила съм бакалавър Финанси и магистратура Артмениджмънт. Вдъхновението ми са музиката и хората. Обичам думите да се леят както мелодията, която образуват нотите в един такт и едновременно с това да предизвикват емоция във всеки един човек, до когото се докоснат.