in

Какъв ремонт предстои на Спасителния център в Зоопарк-Варна и кои са най-интересните му обитатели? (СНИМКИ/ВИДЕО)

Снимка: Мердин Берберов, "Нова Варна"

Зоопарк – Варна се намира в сърцето на Морската градина, в съседство с Делфинариума и Природонаучния музей

Общинско предприятие “Зоопарк – Спасителен център” стопанисва площ от 23 декара. Разполага с експонати от 60 вида, представени с около 300 броя животни. Ежегодно зоопаркът се посещава от над 100 хиляди варненци и гости на града.

От 2007-ма година зоопаркът изпълнява ролята на спасителен център, а тази година предстои да му бъден направен ремонт. Ще бъде осигурено нужното оборудване на стационара за лечение на диви животни, както и средствата за издръжката им.

Екипът на „Нова Варна“ се срещна с Нора Люцканова – отговорник за зооколекцията, която разказа повече за дейността на спасителния център и предстоящия ремонт.

– Разкажете ни малко повече за предстоящия ремонт на Спасителния център към Зоопарк – Варна. 

– Здравейте! Това е първият проект, в който се финансира зоопарк изобщо, по програма от ПУДООС. Стойността на проекта е 9800лв. и в него са включени строителни дейности, с които ще ремонтираме две помещения в сградата, която изпълнява функцията на спасителен център, като тези помещения ще бъдат изцяло ремонтирани. Едното от тях ще бъде за едри прелетни птици като пеликани, бели щъркели, също така и бозайници като видрите, които често са пациенти на спасителния център. Другото помещение ще се превърне в един стационар за животни, подобно на ветеринарните клиники, където по-дребни пациенти или тежко ранени животни ще могат да са в безопасна среда докато трае тяхното лечение от специалист ветеринарен лекар.

– Бихте ли ни разказали повече за цялостната дейност на Спасителния център?

– Всъщност, дейността в спасителния център е една от най-приятните работи при нас. В центъра идват главно защитени животни, което е доста интересно, защото някои видове се виждат много рядко в дивата природа, особено във варненска област. Животните идват с различна степен на наранявания, изтощени или малки, паднали от гнездата. Преминават през лечение и за голямо наше щастие доста голям процент от тези пациенти се излекуват и някои биват пуснати на свобода. За съжаление, други от тях имат много тежки наранявания и не успяват да преживеят дори и една седмица, но имаме голям процент и на животни, които са тежко ранени, но успяваме да излекуваме – например такива със счупени криле, счупени крачета или други наранявания. Те няма как да оцеляват в дивата природа и затова остават при нас. Такъв е случаят на двойка керкенези (малки соколи), които са настанени в една волиера при нас за постоянно, няколко розови пеликана, а сега и една малка сова, която има тежко нараняване на крилото. Други три такива в момента са в подготовка да бъдат пуснати в Морската градина, където са били намерени.

Снимка: Мердин Берберов, „Нова Варна“

– Кои са по-интересните животни, които последно са постъпили при вас?

– Тази година все още нямаме достатъчен брой пациенти. Най-интересни са четирите совички, за които преди малко споменах. Това е най-малкият вид сова, която се среща в България – малка ушата сова или чухал, както е по-известна сред хората. Също така, в момента имаме една много екзотична зелена игуана, настанена при нас, за която подготвяме външно помещение, за да може хората, които посещават зоопарка, да се радват на това интересно животно, тъй като до момента не е имало игуана в експозиция. През изминалата година имаме изключително голям брой пациенти – 47 на брой, от които има 8 вида грабливи птици. Както всички знаят, всички видове грабливи птици са защитени в България. Имаме изключително много бели щъркели, розови пеликани, които често получават наранявания при есенните миграции на юг. Други интересни животни, постъпили за пръв път в центъра през последните години, са малък ястреб и голям ястреб. Миналата година отново успяхме да отгледаме няколко чухалчета, паднали от гнездото, които след това бяха пуснати на свобода. Все повече ни радва това, че хората намират животни, съответно реагират по правилния начин и сигнализират на зелените телефони на РИОСВ при защитени видове, което е и първа стъпка към оказване на помощ.

– Разбрахме, че има много новородени животни в зоопарка, интересното за които е, че всички от тях са бели. Можете ли да ни кажете какви са те и колко са на брой?

– Да, точно така. Всъщност, бялата серия стартира на 23-ти април, когато в разгара на карантината се роди двугърбо бяло камилче. Преди много години е имало едногърба камила, но за първи път се ражда двугърба и то чисто бяла, което е много интересно. В момента е на три месеца, казва се Айвън и е много любопитен и игрив. Всички могат да му се порадват, тъй като от първия си ден е в експозиция. Също така, имаме три бели вълчета, които се родиха на 3-ти май. Това, което е по-интересно за тях е, че тази година се раждат само бели такива. Миналата година имахме пет, от които само едно беше бяло. В зависимост от сезона, козината им се променя – през зимата стават много бели, а през лятото козината им жълтее, което е съвсем нормално. Последните бели обитатели на зоопарка са двойка бели елени, които дойдоха на размножителен заем от зоопарка в Кнежа. Те са на една година, очакваме догодина за първи път да станат родители и също са доста интересни, понеже до сега не е имало бели елени при нас.

– Какво друго могат да видят гостите на зоопарка – нови животни, нещо различно?

– Тази година отново имаме бебе маймунка. За първи път имаме черни лебеди, които гостите могат да видят, както и тяхното малко. То вече стана голямо и се надяваме на есен или най-късно на пролет отново да имаме поколение от тях. Много интересно тази година лично за нас, персонала, е големият бум на бебета при пауните и фазаните, като освен чернокрили обикновени пауни, тази година мислим, че имаме малки и от белите пауни, което означава, че отново имаме серия от бели бебета. Все още е малко трудно да се разбере, тъй като окраската на малките е много различна от тази на големите и ще видим какво точно се е получило. Съвсем скоро те също ще са в експозиция. В момента можете да видите бебета фазанчета на диамантен и сребърен фазан, които малко приличат на малки пиленца и пуйки, но са много интересни.

Видео: Мердин Берберов, „Нова Варна“

Публикувано от Моника Цанкова

Завършила съм бакалавър „Бизнес икономика“ в Икономически университет – Варна. Обичам да се развивам в различни сфери и да обогатявам знанията си ежедневно, а журналистиката винаги ме е вълнувала. Обичам да чета, но повече обичам да пиша.