Номинациите за награда „Варна“ в сферата на науката и на висшето образование, както и в системата на предучилищното и основното образование бяха одобрени на днешното заседание на ресорната комисия към Общинския съвет. Общо седем колектива и пет личности ще получат престижното отличие тази година. Предстои номинациите да бъдат разгледани на заседание на местния парламент следващата седмица.
Наградите се присъждат с решение на Общинския съвет в навечерието на 24 май, но заради извънредното положение, причинено от пандемията от коронавирус, те бяха отложени за Деня на Варна – 15 август.
Номинациите в сферата на науката и висшето образование са:
- ХУМАНИТАРНИ НАУКИ
ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА: Няма номинации
КОЛЕКТИВНА НАГРАДА: Научен колектив с ръководител капитан I ранг доц. д-р Николай Великов, в партньорство с международен колектив с координатор SOLENT UNIVERSITY, гр. Саутхемптън, Великобритания – за научния труд „Образователен проект по програма Еразъм +, трансфер на иновации“. Предложение от ВВМУ „Никола Йонков Вапцаров“.
- ПРИРОДНИ НАУКИ
ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА: Проф. д-р Радослав Радев, д.м. – за цялостен принос в научно-изследователска, преподавателска и лечебна дейност в сферата на здравеопазването. Предложениe от Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна.
КОЛЕКТИВНА НАГРАДА: Екипът по донорство и трансплантации към УМБАЛ „Света Марина“ – Варна с ръководител проф. д-р Вилиян Платиканов д.м. – за изключителни заслуги в развитието на донорството и трансплантациите и постигане на водеща позиция по реализирани донорски ситуации в България. Предложение от Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна.
III. ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ:
ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА: Проф. д.ю.н. Йонко Кунчев – за създаване на учебен модул „Криминалистика“ и единствената в страната комплексна магистърска програма по „Съдебна експертиза“ и за издадената му книга „Обща теория на криминалистиката“. Предложение от ВСУ „Черноризец Храбър“.
КОЛЕКТИВНА НАГРАДА: Научен колектив с ръководители доц. д-р Красимир Недялков и Владимир Бронфенбренер – за проект „Черноморска академия за сигурност“. Предложение от ВСУ „Черноризец Храбър“.
ТЕХНИЧЕСКИ НАУКИ
ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА: За приза първоначално беше номиниран проф. д-р инж. Венцислав Вълчев, ректор на Технически университет – Варна, но той направи отвод на номинацията си.
КОЛЕКТИВНА НАГРАДА: Научен колектив с ръководители доц. д-р Галина Момчева и доц. д-р Стоян Павлов – за проект на ВСУ „Черноризец Храбър“ и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ за създаване и развитие на научно-изследователска междууниверситетска екосистема по анализ на биомедицински изображения BioMed Varna. Предложение от ВСУ „Черноризец Храбър“ и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“.
Номинации за награда „Варна“ 2020 г. в системата на предучилищното и училищното образование:
І. „Ученик на годината” в областта на общообразователната подготовка
Калоян Васев – ученик от ХI „з“ клас в Първа езикова гимназия – Варна. Има спечелено първо място на национално състезание по математическа лингвистика. Изключително деен и артистичен млад човек, който ежегодно участва в състезания и конкурси на училищно, общинско, национално и международно ниво. Лауреат е на международни конкурси и арт фестивали.
ІІ. „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка
Александрина Петрова – ученичка от Х клас в Национално училище по изкуствата „Добри Христов“, специалност „Поп и джaз пеене“, с вокален педагог Кремена Матева. Лауреат е първа степен за индивидуално вокално изпълнение категория „Поп, джаз пеене“ на 8-ми Международен детско-юношески фестивал-конкурс „Свят, изкуство и море“. Заема второ място на VI Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“.
ІІІ. „Учител на годината” в областта на предучилищното образование
Екатерина Спасова – старши учител в ДГ с яслена група № 39 „Приказка“ с директор Анета Попова. Утвърден професионалист, с доказан принос в своята дейност. Повече от 10 години активно работи и реализира образователни проекти. През последната година участва в четири международни проекта. Има лична заслуга и принос за отличаване на детската градина с престижния знак „еTwining училище за 2019 г.“, която е единствената в община Варна образователна институция, отличена с този знак.
Тази година в четири от разделите няма номинации. Това са категориите „Учител на годината” в областта на: обслужващите звена, основното и средното образование и професионалната подготовка.
ІV. „Колектив на годината” в областта на предучилищното образование
Детска градина № 26 „Изворче“ с директор Анелия Бодичева. Детска градина с традиции и авторитет сред варненската общественост. Учителите са изявени професионалисти, а възпитаниците на ДГ „Изворче“ са участници в редица конкурси, състезания, фестивали и са носители на множество награди и отличия.
В трудната и сложна обстановка на извънредно положение детската градина стартира своя проект „Детска градина в облака“, чрез който родителите получават достъп до облачна платформа, където комуникират с учителите, получават подкрепа и съвети за организиране на ежедневието на своите деца.
- „Колектив на годината” в областта на основното училищно образование и обслужващите звена
ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Варна с директор Сияна Филипова. Училище с авторитет, граден през годините, емблема за качество на обучението в гр. Варна. Отличните постижения на учениците, демонстрирани на националните външни оценявания, на многобройните общински, областни, национални изяви в областта на науката, изкуствата и спорта, са плод на целеустремения, методически издържан и конструктивен модел на преподаване, модерно управление, както и на личната мотивация на всеки един учител. Колективът чрез резултатите на учениците и родителската удовлетвореност се е доказал като амбициозен и перспективен.
VІ. „Колектив на годината” в областта на средно училищно образование и обслужващи звена
Първа езикова гимназия с директор Веселин Василев – знаково училище за гр. Варна. За своите 55 години се е утвърдила като водеща профилирана гимназия в България. Чрез иновативното управление и високата мотивация от страна на учителите гимназията завършват обучени, социално мислещи и креативни млади хора, амбицирани да се справят както с конкуренцията на връстниците си по света, така и да работят за превръщането на България в просперираща държава. Висококвалифицираните учители със своя талант и труд изграждат характери и бъдещи лидери. Екип от компетентни педагози, които създават училищната политика, култура, мисия с фокус върху интелектуално формиращото обучение.