Стратегическият съвет към държавния глава Румен Радев представя за обществено обсъждане първата част на проекта за Национален стратегически документ
Стратегическият съвет към държавния глава Румен Радев представя за обществено обсъждане първата част на проекта за Национален стратегически документ.
Представянето беше открито от Румен Радев. Той заяви, че Съветът е призван да изработи и представи алтернативи на „институционалния блокаж и идейния застой, обхванал страната”.
„Резултатите от работата на Съвета съвпадат с исторически за страната ни момент, когато българите излязоха от апатията и хипнозата на пропагандата. Когато открито и без страх изричат истината за превзетата държава – за лъжите, арогантността и грабежа на управлението. Когато демонстрират своята решимост да си отвоюват държавата от мафията, когато единно заявяват своето желание да живеят в нормална, демократична, европейска държава“, каза Радев.
„Призивите за оставки и честни избори с машинно и дистанционно гласуване, които ехтят не само у нас, но и в чужбина, са факт”, коментира президентът.
„Приветствам решението на Стратегическия съвет да не се поддава на изкушението да представя готови за следване рецепти за бъдещето. Да заложи на коренно различен подход – на откритост, системност и последователност”, уточни Радев.
Държавният глава уточни, че Националният стратегически документ ще бъде представен на три етапа. „Първият ще е анализ на ситуацията в страната, втори – идентифициране на причините за това състояние и трети – формулиране на стратегически предложения и условията за тяхната реализация”,
Посочи още, че стремежът е на всеки етап да бъдат обхванати максимално повече българи и у нас и в чужбина. „Техните идеи, талант и дързост. Да има гражданска инициатива, контрол и отговорност”, поясни Радев.
Той посочи още, че стремежът е на всеки етап да бъдат обхванати максимално повече българи и у нас и в чужбина. „Техните идеи, талант и дързост. Да има гражданска инициатива, контрол и отговорност”, поясни Радев.
„Бедността у нас продължава да нараства през последните години. През 2019 г. делът на хората, които са застрашени от социално изключване, е почти една трета. В тежки материални лишения живее всеки пети българин. Работата, обаче не гарантира измъкване от бедност”, заяви социологът проф. Александър Маринов по време на представянето.
„По данни на Европейската комисия разходите за здравеопазване в страната ни изостават значително с тези в другите страни в ЕС. Около половината от тези разходи идват от публични източници”, каза още той.
„Влошава се качеството на образованието у нас. Според изследване България е на 83-то място в света и на 26 в ЕС по този показател”, отчете Маринов. И допълни: „Според PISA 47 процента от 15-годишните са функционално неграмотни. Всяко 10-то дете не е обхванато в задължителното начално образование. Сред проблемите в сектора е и застаряването на педагогическия персонал”.
„Системата на социално подпомагане е оценена като третата не ефективна в Европейския съюз”, посочи още проф. Александър Маринов.
По думите му България е на последно място в ЕС по показателите за корупция и върховенство на законите през 2017 г. „Това говори за изключителна неефективност”, категоричен бе социологът.
Видео: Facebook
По публикацията работи: Моника Цанкова