in

Село във варненско с нулева безработица посреща българи и чужденци на сватбен туризъм

Снимка: Facebook Група: Село Аспарухово, Варненско, Йоана Ал.

На около 85-90 километра от Варна, на северния бряг на язовир „Цонево“, почти на границата между Варненска и Бургаска област е разположено китното село Аспарухово

Ченге, както е старото име на селището, и както го наричат все още много от жителите на областта, е известно и популярно със селския си и риболовен туризъм. В последните години обаче селото придобива известност с изнесените ритуали за граждански бракове, които се провеждат в него.

Всяка година броят на сключените изнесени граждански бракове в селото се увеличават, разказва Мария Георгиева, кмет на Аспарухово, цитирана от БТА. С решение на Общинския съвет Община Дългопол е предоставила тази възможност през 2011-та година. В селото има сключени изнесени бракове и с чужденци. През миналата година в селото е имало българо-френска сватба и по-голямата част от гостите са били французи.

Освен сватбен туризъм в селото се практикува ловен и риболовен туризъм, обяснява Георгиева. Тя допълва, че достъпът до язовира е свободен. Много хора идват да почиват около „Цонево“ и на палатки. Около язовира има доста красиви и екзотични места, но туристите пазят чисто.

Снимка: Google Maps

Скалното катерене също е много добре развито на „Чудните скали“. Има и една местност „Манастира“, която се намира срещу „Чудните скали“, там има манастир, но разкопките тепърва ще започват да се правят, за да бъде обозначен обектът.

В селото има 33 обекта – хотели, къщи за гости и настаняване, спортен комплекс с хотелска част. Туризмът в селото е целогодишен, а спадът заради пандемията с коронавируса е минимален.

Гостите идват основно тук заради чистия въздух, тишината и спокойствието. Около селото няма замърсители, всичко е чисто и екологично.

Основният поминък в селото са туризмът и земеделието, а в бюрото по труда няма регистрирани от селото и безработица няма, разказва кметицата. В селото няма и хора, наети по програмите за временна заетост за поддръжка на чистотата в Аспарухово. Чистота се поддържа изцяло от жителите на Аспарухово. От тази година в селото вече има и стоматологичен кабинет.

Читалището е с много добре развита дейност. По-голяма част от гостите, които идват, искат да се докоснат и до фолклора, защото селото е съхранило традициите, обичаите и автентичния си фолклор. Читалището има зала със сцена, която се използва за театър, събрания, кинопрожекции. Тя е със 100 седящи места.

В селото имат и църква – „Света Петка“. Тя е била в старото село, което е на дъното на язовира, и е преместена камък по камък в по-високата част. В нея се извършват църковните ритуали при венчавките. През миналата година е направен основен ремонт на покрива на църквата.

Кметицата признава, че всичко хубаво със селото се случва заради доброто взаимодействие и диалог с общинската власт и местния бизнес. В селото почти всички улици са асфалтирани. Нещата могат да се случват, не е невъзможно, има форма и начин, стига да знаеш как да го направиш, обобщава разказа си Мария Георгиева.

По публикацията работи: Моника Цанкова

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/