В 20:30 започва първият концерт на Международния джаз фестивал „Варненско лято“.
Английският двор на Археологическия музей във Варна – знаково място за българския джаз, отново ще даде сцена на най-дълго оцелелия роден джаз форум – Международния джаз фестивал „Варненско лято“. В 29-ото издание на феста, което ще продължи до 20 август, ще има по два концерта във всяка от трите вечери.
Началото в 20:30 днес ще бъде с Half Easy трио в състав Мартин Хафизи от Нидерландия – барабани, Антони Дончев – пиано, и Михаил Иванов – контрабас.
Настроението си в подготовката за фестивала споделя големият български джазмен Антони Дончев, който ще бъде на пианото днес и утре:
„За мен е огромна привилегия да откривам Варненския джаз фестивал – това е един истински фестивал, който държи на творчеството, държи на изкуството – такова, каквото го създават хората, които бих нарекъл творци, а не хората, които създават имитационни продукти. И е много важно, че има такъв фестивал в България. Това, разбира се, става благодарение на неговия селекционер и организатор Анатолий Вапиров. А специално за моя проект бих могъл да кажа, че по случайност се озовавам в него. От една страна, малко ми е мъчно, че хората няма да чуят триото на Мартин Хафизи такова, каквото е в оригиналния му вид – с неговите двама холандски партньори на пиано и контрабас, тъй като те не могат да пътуват в тази ситуация, в която се намираме. Затова трябваше ние с Михаил Иванов да бъдем участници в това трио. От друга страна, аз съм изключително щастлив, тъй като по този начин имам възможност да свиря една великолепна музика, която е изпълнена с истинско вдъхновение и с дълбочината, която създават истинските творци.
Програмата на фестивала претърпя известни промени отново заради ситуацията, и затова ще изляза на сцената и на 19 август. Налага се, но това е едно щастливо стечение на обстоятелствата за мен – възможност да свиря с една изключително певица – Тамара Лукашева.
С варненската публика ще се видим отново на 3 септември, когато на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ ще представим новия проект на моя приятел и дългогодишен сътрудник Христо Йоцов, който тази година има 60-годишен юбилей.“
Вторият концерт днес, 18 август, е на Миро Иванов квинтет в състав Миро Иванов – китара, Евден Димитров – бас, Стефан Горанов – барабани, Живко Василев – кавал, Димитър Горчаков – електрическо пиано и Skiller – beatbox.
На 19 август пианистът Любомир Денев ще представи своя проект „Диалог с Милчо“, а след това на сцената ще се качат Тамара Лукашева, Германия, вокал, и Антони Дончев, пиано.
Любомир Денев споделя за проекта си, посветен на българската джаз легенда Милчо Левиев:
„В памет на Милчо Левиев реших да направя този концерт като поклон пред големия музикант и вдъхновител на няколко поколения български джаз музиканти, сред които е и моя милост. Програмата е съставена от емблематични за неговото творчество джаз теми като Пасакалия, Студия, Блус в 12, Павана, Криво Садовско и др. Има и импровизации върху теми на неговия учител Владигеров и мои оригинални композиции, вдъхновени и повлияни от музиката на Милчо. За мен името Левиев е символ на българския джаз, той е човекът, показал верния път за развитие на тази музика у нас по един талантлив, оригинален и неповторим начин и то във време, пълно със спъващи бариери – политически, естетически и общокултурни… Моето ранно развитие като музикант беше силно повлияно от личността на Милчо Левиев – композитор откривател, виртуозен пианист импровизатор и бунтар. За мен беше голяма чест да дирижирам симфо-джаз концерта за неговия 60-годишен юбилей в Зала 1 на НДК, на него дължа и номинацията за Кристална лира за джаз, присъдена ми 2006.“
На 20 август тромпетистът Роко Захариев идва с проекта „Роко и неговите братя“ заедно с Александър Логозаров – китара, Васил Хаджигрудев – контрабас и Димитър Семов – ударни Последният концерт ще бъде на Константин Костов-Агнишка Хекиерт квартет. Заедно с Агнешка, за която Боби Макферин казва, че носи музиката в кръвта си, и пианиста Константин Костов ще бъдат Димитър Семов – ударни и Радослав Славчев – бас китара.
В традиционното си писмено обръщение към фестивалната публика музикалният критик Владимир Гаджев споделя:
„Варна джаз“, най-старият джаз фестивал след прехода, е сред ревностните радетели за развитието на джазовото изкуство у нас. И когато през март ни атакува COVID-19, когато сложихме маските и се затворихме у дома, настъпи време за преосмисляне на съществуващата практика. Един след друг започнаха да се преместват за септември „Мартенски музикални дни“ в Русе, „Софийски музикални седмици“, отпадна балетния конкурс във Варна и Съборът на народното творчество в Копривщица, предстоят и други промени. Такива настъпват и в джазовия календар, главно заради концентрацията на събития през летния туристически сезон. „Варна джаз“оцеля, сякаш за доказателство на това, че живите изкуства – театър и музика – не могат да съществуват пълноценно във виртуалното пространство. Ако не са споделени vis-a-vis с публиката, те губят много от своята стойност. Особено джаза, който, облъхнат във времето от живата човешка реакция, никога не е един и същ. И особено когато има срещу себе си вярна и разбираща аудитория, каквато е варненската.“
Международният джаз фестивал “Варненско лято” е основан през 1992 и се провежда ежегодно с участието на музиканти от чужбина и България. Организатор е Варненското джаз общество с финансовата подкрепа на фонд „Култура“ на Община Варна.