in ,

Стоян Пасев за състоянието на Аспарухов мост. Обмисля ли се алтернативен маршрут? (ВИДЕО)

Колаж: "Нова Варна"

Наскоро в социалните мрежи се появиха кадри от Аспарухов мост, на които се вижда напукан бетон и стърчащи арматурни железа. Видеото предизвика голям обществен отзвук и негативни реакции. Екипът на „Нова Варна“ се свърза с областния управител на града за коментар по темата. Вижте какво ни каза той в интервю:

– Има ли спешна нужда от основен ремонт Аспарухов мост и опасен ли е той за преминаващите по него?

– Аз не съм специалист, но според доклада на Агенция „Пътна инфраструктура“ няма опасност. Да, мисли се поетапно за ремонт. Както виждате, подменят се фугите. Успокояваме гражданите, че няма да го затворим отново за 2 или за 5 месеца. Наложително е според мен, при такова съоръжение на 40 години, да се мисли за мащабен ремонт и за укрепване, не само за асфалт и подмяна на мантинелите. Именно затова първият етап свърши своята работа. Благодаря на държавата и на АПИ, че направиха всичко възможно началото на Аспарухов мост да бъде отремонтиран. Има обществен отзвук във връзка с тези снимки, които излязоха, но да успокоя гражданите – няма как да падне моста. Възложихме отново на независими (институти) да направят пълно обследване на целия мост, за да се докаже неговата експлоатационна годност – дали, кога и как, по аварийност или по спешност и какво трябва да се подмени в първо време, така че да не се наруши ритъмът на движение в целия град.

Според последния доклад, който излезе през миналата година, няма опасност моста да падне. Предписанията бяха да се подменят фугите между отделните мостови съоръжения. Знаете, че това не е едно цяло съоръжение, а е направено от отделно отсеци. Това се прави, поетапно, за по 3-4 часа или за половин ден се затваря моста. Няма как, дори когато се намери финансиране изцяло за ремонт на моста, неудобството ще бъде голямо за всички граждани.

Аз също видях тези кадри и стърчащите арматури, но според специалистите това не е дефектирал мост и не е опасно за движението по него. Но нека да изчакаме доклада, срокът им е един месец.

– Какво се случва с идеята за втори мост?

– Мисли се за втори мост. Радвам се, че идеята се поде и от Община Варна, и от правителството. Започна да се говори динамично. За жалост обаче нямаме нито проектна готовност, нито се знае къде точно да бъде локацията. Тепърва се правят предпроектни проучвания, обследване на територията. Идеята на този втори мост е да се разтовари движението в града от тежкотоварни автомобили – да не влизат в града и да запрашават допълнително, както и да рушат съществуващите съоръжения. Неговото място не е непосредствено до този мост, а може би някъде извън града.

– В последните години зачестиха ремонтите, увеличават се и жителите в кварталите „Аспарухово“, „Галата“. Образуват се задръствания и гражданите се изнервят. Какво предстои?

– Така е, но пък без ремонти няма как. Знаете, че и направата на бул. „Васил Левски“ създаде доста неудобни ситуации и задръствания в града, но сега разтовари изключително много движението. Няма как да няма неудобство, включително и водния цикъл, който предстои. Пътят Варна-Златни пясъци ще бъде направен с подмяна и направата на ново съоръжение – водопроводно отклонение и канализация. То също ще създаде неудобства за гражданите, но това са инфраструктурните проекти. Трудно се строи в условията на работещ град и то от мащабите на Варна. Все пак се прави за доброто на града. Дали е точно навреме ремонтът и дали е спазен срокът на фирмите, това вече е задължение на други организации. Аз съм оптимист, че ще се намерят средства за ремонт на целия мост, не само за подмяна на настилката, за да спрат всички спекулации, че „Аспарухово“ ще остане изолирано. Този път е жизненоважен не само за град Варна, а изобщо за държавата. Това е връзката между севера и юга. Целият поток, включително на туристи от Румъния към Турция, всички минават през Аспарухов мост.

Община Белослав успя да спечели предпроектно проучване за тунел. Плюсовете на тунела са, че там няма директен достъп до атмосферата, т.е. поддръжката е по-добра. Но дали е по-скъпо или по-евтино не мога да кажа. Но защо не и тунел като алтернативно трасе.

По интервюто работи Снежина Раева

Публикувано от Снежи Раева

Завършила съм специалност "Журналистика" в ШУ "Епископ Константин Преславски". Работила съм в сферата на медиите.