in

Директорът на ОУ „Васил Друмев“: Училището ще се сдобие с нова сграда и физкултурен салон (СНИМКИ)

Снимка: ОУ "Васил Друмев"

Предстои изграждането на нова учебна сграда и нов физкултурен салон във варненското ОУ „Васил Друмев“

Целта е училището да осигури целодневна форма на обучение на учениците.

Екипът на „Нова Варна“ се свърза с директора на учебното заведение, Красимир Димитров, който ни разказа какви промени предстои да се случат:

Физкултурният салон, който се предвижда, е с лека конструкция, което означава, че доста бързо би могъл да се построи. С едно преграждане на двора бихме могли на 15-и сепрември догодина да си останем в сградата, тъй като е много трудно толкова деца да се разквартироват в други сгради. И за това този вариант, според нас, е най-удачният и най-добрият, но доколко ще се случи вече е въпрос на чисто административни и технически условия.

Снимка: ОУ „Васил Друмев“

Предвиждат се 12 класни стаи, които ще бъдат направени с такава кубатура и квадратура, които са подходящи съгласно Наредбата за строежа на училища, с 24 места за деца от начален етап – 1, 2 и 3-и клас, по четири паралелки в трите випуска.

Снимка: ОУ „Васил Друмев“

Страшно много ни липваст стаи за деца със специални потребности. Две такива се предвижда да бъдат изградени. Имаме деца, които се нуждаят от подкрепяща среда и е необходимо да я имат, съотвено и помещение, оборудвано за целта.

Освен това се предвижда и създаването на нова библиотека, която да бъде позиционирана на втория етаж – красива и обширна.

Друг наш проблем от няколко години е, че не можем да си позволим увеличаване на административния персонал, тъй като нямаме необходимия брой канцеларии. Сега ще ги има. Например, нямаме зам.-директор по административна дейност. Това е човекът, който в училище се занимава с обществени поръчки, с доставки и т.н. В момента тази функция се изпълнява от мен, което по някакъв начин ми пречи на контрола върху останалата работа, която е по-важна.

Интересното е, че ще има пет паркоместа, които ще бъдат към ул. „Найден Геров“. Това е задължително условие при строеж на административни сгради. Те ще се използват основно за доставки и разбира се, за персонала. Например, човекът, който се занимава с парната инсталация – той трябва да е мобилен и по всяко едно време да има място за спиране, тъй като понякога се налага да идва и през нощта или пък много рано сутрин. Въпреки синята зона, намиране на място за паркиране е изключително трудно, затова е и толкова необходимо.

Снимка: ОУ „Васил Друмев“

Програмата е приета от Министерски съвет в края на месец юли тази година. Чрез нея бяха определени по 70 млн. лв. на година /2021, 2022, 2023г./, които да бъдат използвани за строеж на нови сгради, за дострояване или престрояване на съществуващи такива, във връзка с преминаването на едносменен режим. Това касае големите общини. Слага богу, за най-голямата община, която съответно има и най-голяма нужда от средства – София, бяха гласувани допълнителни 50 млн. лв., извън тези. И тъй като имаме проект в много напреднала фаза /предстои само представянето за разрешение за строеж/, ние бяхме включени в тази програма. Излязохме в списъка на одобрените проекти в страницата на Министерството на образованието. От тук нататък, Общината като бенефициент, има ангажимента да се осигури допълнителното финансиране, което е необходимо, над тези 2 млн. лв., които са по програма, да влезе в капиталовите разходи и да се провеждат процедурите по Закона за обществените поръчки.

Ако нещата се движат така, както сме ги планирали, нормално е през месец юни-юли, когато вече няма учебен процес в училище да се започне грубия строеж, който очакваме да трае не повече от два месеца, тъй като няма изкопни работи, които утежняват по принцип една такава работа.

Ако всичко върви както трябва се надявам, че до 31-и декември 2021 г. проектът ще бъде завършен.

Публикувано от Моника Цанкова

Завършила съм бакалавър „Бизнес икономика“ в Икономически университет – Варна. Обичам да се развивам в различни сфери и да обогатявам знанията си ежедневно, а журналистиката винаги ме е вълнувала. Обичам да чета, но повече обичам да пиша.