Предлагаме ви едно интервю с д-р Невян Митев – директор на Парк-музей Владислав Варненчик във Варна. Как се отрази Ковид-кризата на музея ще разберете в интервюто пред медия „Нова Варна“
Невян Огнянов Митев е роден на 21.09.1986 г. в гр. Варна. През 2019 г. придобива докторска степен по История на България (История на българските земи XV – XVII в.) в Историческия факултет на Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Научните му интереси са насочени към средновековната история и археология, ранния османски период и нумизматиката. Специализирал е в Ягелонския университет в Краков и във Варшавския университет. От 2012 г. работи в Парк-музей „Владислав Варненчик“ – Варна, филиал на Националния военноисторически музей.
1. Как според Вас Ковид-кризата се отрази на посещенията в Парк музей „Вл. Варненчик”?
Д-р Невян Митев: Вече повече от половин година светът е изправен пред изпитанието Ковид-19. Пандемичната обстановка в глобален мащаб наложи редица промени, които засягат всички сфери на обществения живот. Усложнената епидемиологична ситуация доведе до намаляване на броя на посетителите в музеите и в България, такова отчитаме и в Парк-музей „Владислав Варненчик“. Въпреки това, екипът на Парк-музея успява да поддържа и буди интереса на посетителите, като най-многобройни сред тях остават българските и полските туристи. Може да кажем дори, че отбелязваме ръст при българските посетители, привлякохме и нова аудитория, която търси различни и безопасни форми за прекарване на свободното време, утеха в миналото и във вдъхновяващите примери от историята ни. Музеят като пазител на богата средновековна история, със своите музейни експозиции и символичния мавзолей на Крал Владислав III, разположени в парк с площ от около 30 декара, залесен с уникална средиземноморска и иглолистна растителност, предлага всичко това.
2. Спазват ли се правилата при посещение?
Д-р Невян Митев: В съответствие с разпоредбите на Министерския съвет на Република България, Националният военноисторически музей, чийто филиал е и „Парк-музей Владислав Варненчик“, предприе навременни противоепидемични мерки – задължително носене на маски в закритите експозиции, забрана за групови посещения, недопускане на струпване на хора, както в парковата среда, така и във вътрешната експозиция, спазване на дистанция, маркиране на посоката на движение на посетителските потоци, задължително дезинфекциране и др. Мога да твърдя, че всички тези мерки се спазват от нашите посетители, за което следят стриктно служителите на музея.
3. Как мислите, справя ли се гилдията с онлайн-методите, които могат да се използват за „посещение” в музея?
Д-р Невян Митев: Като цяло мисля, че се справя. Беше наложителна бързата мобилизация и използване на всички налични ресурси за виртуално присъствие и онлайн съществуване, което до голяма степен в краткосрочен план беше постигнато. За всеки според възможностите и ресурсите. Това доведе и до преосмисляне и равносметка, какви дигитални дефицити има натрупани, какво съдържание липсва, което може да се използва онлайн, което да подпомага работата, както в офлайн среда, при физическа достъпност до музеите, така и в онлайн среда – при извънредни ситуации. Доста от музеите предлагат виртуални разходки, което предоставя на посетителите възможност да се запознаят онлайн с експозициите. Други показаха онлайн свои колекции и експонати, какъвто е примера с Националния военноисторически музей, чийто филиал е Парк-музея. Във Фейсбук страниците на музеите се споделя информация за находки и личности, свързани с тяхната история. Бих искал да отбележа, че нашата страница е един от добрите примери в това начинание, създаваме нови рубрики, използваме всички възможности за достигане до аудиторията и през нашия Instagram канал. Всяка седмица потребителите на Фейсбук страницата ни могат да се запознаят с нова и интересна информация за Битката при Варна и Парк-музей „Владислав Варненчик“ в рубриката ни „Днес ще ви разкажем“. Работим и по нови форми на представяне в социалните мрежи.
4. Какво е Вашето мнение по въпроса за онлайн беседи и конференции, които вече се провеждат в страната и чужбина?
Д-р Невян Митев: Разбира се, че нищо не може да замени живия контакт с колегите и публиката. Но предвид тази безпрецедентна ситуация, провеждането на онлайн беседи и конференции е добро решение и потенциална възможност за поддържане на контакт с публиката. Този тип мероприятия станаха масова практика по целия свят. Като плюс може да се посочи, че те предоставят възможност на повече хора от различни точки на планетата да бъдат включени като участници, да комуникират помежду си и обменят информация, идеи и опит, без да се налага изминаването на хиляди километри.
5. Каква е Вашата прогноза за „новия живот” на музейното дело в тази обстановка?
Д-р Невян Митев: В един момент, надявам се не много далеч в близкото бъдеще, ситуацията ще се нормализира и музейното дело ще продължи обичайното си развитие. А що се отнася до „новия живот“, той предоставя повече възможност за работа на специалистите по музейните фондове. Това е време, в което могат да се положат повече усилия по дигитализацията и научната работа, т.е. да се наблегне на научно-изследователския процес, който респективно води след себе си до популяризиране на постиженията.
Това необичайно време по някакъв начин предостави възможност да се разшири потенциала за достъпност и разпространение на работата на музеите до много по-широка и разнообразна аудитория от тази, която се достига физически и пространствено. Чрез използването на онлайн ресурси и инструменти като възможностите на социалните мрежи и през сайтовете се освободиха масиви от информация, свързана с дейността на музеите.
Ние обаче оставаме в очакване на времето, в което отново пълноценно ще бъдем заедно с нашите посетители, почитатели и приятели на Парк-музея.
По интервюто работи: Росен Гацин