Ревматоиден артрит (RA) е хронично автоимунно заболяване, при което по неизвестна причина определени клетки от имунната система атакуват самото тяло, в този случай ставите, а понякога и други органи. Болестта причинява:
- болка;
- скованост;
- подуване;
- ограничения на движението и функцията на много стави.
Ревматоидният артрит е най-често срещаният тип автоимунен артрит и се среща при около 1% от населението. Той засяга по-често жените. Болестта се диагностицира главно на възраст между 40 и 60 години, но може да се появи извън този времеви диапазон.
Как да разпознаем ревматоидния артрит
В повечето случаи обхваща малките стави, особено в ръцете и краката, но може да засегне всяка става в тялото, включително раменете, лактите, бедрата, коленете и глезените.
Без лечение на възпалителния процес могат да настъпят необратими промени в ставите, включително развитието на деформации и ограничения в обхвата им на движение. При тежки случаи се налага подмяна на ставата и има риск от инвалидност.
Най-честите симптоми са:
- силна болка в ставите с възпалителен характер, която обикновено се появява в покой и достига своя връх през нощта;
- сутрешна скованост;
- подуване на ставите;
- локално зачервяване;
- повишена температура.
Други симптоми, които могат да се появят са значителна умора, загуба на апетит, сухота в очите и устата и подкожни бучки (ревматоидни връзки).
Ревматоидният артрит не е заболяване, което засяга само ставите. Възпалението понякога може да засегне други органи, като очите или белите дробове. Освен това проучванията показват, че хората, страдащи от болестта, имат повишен риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания и редица други болести.
Защо възниква заболяването
Причините за ревматоиден артрит все още не са известни. Проучванията обаче сочат към редица рискови фактори, включително:
- генетични фактори, които карат хората да развият болестта;
- фактори на околната среда, като тютюнопушенето (заболяването е два пъти по-често при пушачите), излагането на замърсители като силициевия диоксид и замърсяването на въздуха.
Проучванията също така посочват редица фактори, които могат да намалят до известна степен риска от ревматоиден артрит, включително противозачатъчни хапчета и умерена консумация на алкохол.
През последните години експертите разбраха, че процесът на развитие на възпалението започва много години преди то да се прояви.
Как се диагностицира ревматоидният артрит
Диагнозата се поставя от ревматолог и зависи от симптомите и резултатите от физически преглед, кръвни тестове, рентгенови лъчи и понякога допълнителни образни тестове, насочени към определяне на тежестта на заболяването.
Възможно ли е да се излекува ревматоиден артрит
Това е хронично нелечимо заболяване, то развитието на медицината позволява да бъде спряно развитието му или поне да се забави, както и значително да се облекчат симптомите. С подходите лекарства много от пациентите могат да достигнат ремисия – състояние, при което няма признаци на активно заболяване. Много е важно да диагностицирате и да започнете лечението рано – преди да настъпи необратимо увреждане.