in

Проверка на ИАРА-Варна в търговски обект: Как да разберем, че рибата, която купуваме е прясна? (ВИДЕО)

Снимка: Мердин Берберов, "Нова Варна"

Екипът на „Нова Варна“ придружи служителите на ИАРА-Варна, начело с д-р Николай Георгиев – началник на сектор “Рибарство и контрол”, и заедно извършиха проверка в магазин за риба, намиращ се в кв. Аспарухово

Д-р Георгиев сподели полезна информация и за купувачите, които предстои да обикалят рибните магазини преди празника Никулден, който е в неделя.

Магазинът, в който беше извършена проверката предлага доста широка гама от жива риба – речна, язовирна, морска риба, котлети, пушена риба, както и миди, морски дарове, хайвер, също и замразена риба.

Междувременно, д-р Георгиев сподели какво е важно и характерно при покупката на жива риба, в случая на пресен шаран за Никулден:

„Искам да наблегна на няколко неща. Първото, което е, рибата трябва да бъде покрита с една много тънка и много чиста бяла слуз. Това е един от първите критетии, че рибата е съвсем прясна и скоро е била извадена от водния обект.“

Снимка: „Нова Варна“

„Второто нещо, което е характерно и е добре купувачите да го погледнат, е цветът на окото на рибата. Той трябва да бъде ясен, зеницата не трябва да бъде помътняла.

Третото нещо, което е много характерно е, когато се отвори хрилната дъга, цветът на хрилете трябва да бъде точно такъв“:

Снимка: „Нова Варна“

„Това означава, че рибата е жива или е била до съвсем скоро жива. Когато рибата е на няколко дни по края се оцветява в сиво и не е така ясно червено. Това е критерий, че кръвта отдавна не се е движила в тази риба и тя е стара.

По същият начин изглежда и прясната рибата, която току що е транжирана и са изчистени люспите й. Отното като отворим мястото, където са били хрилете, е съвсем съвсем ясно и червено, очите са бистри – няма потъмняване.

В обобщение това са критериите, които показват дали рибата е прясна.

Добре е да се продава върху лед, когато е изчистена. Това нещо я съхранява и я прави годна за консумация повече от един ден. Когато е жива не се слага върху лед.

Другото нещо, на което искам да анонсирам е това, че във всеки един търговски обект трябва да има търговски документ, с който рибата е пристигнала от дадения водоем, където са описани количествата.

Рибата трябва да има ветеринарномедицински сертификат, където ветеринарният лекар да е сложил печат за количеството риба и за нейния срок на годност.

При проверките, които извършваме от страна на ИАРА в търговската верига, по пазарите, борсите и големите вериги можем да констатираме, че документацията е изрядна. За сега не сме попадали на някакви тежки нарушения, на риба без документи или на други неща, които подлежат на санкции или актове.

За съжаление проблемът, с който се сблъскваме, е продажба на нерегламентирана риба на нерегламентирани места. Визирам продажба на прясна риба директно на центъра на дадено село или община, от багажници на автомобили. Това е предпоставка рибата да бъде некачествена, без минат ветеринарномедицински контрол, което може да се превърне в опасност за здравето на хората, които биха си я купили и биха я консумирали.

Апелирам всички граждани да не се поддават на това изкушение, предвид това, че цената винаги е по-евтина.

Последното нещо, което бих искал да споделя, е че Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в момента работи в много тясно сътрудничество с БАБХ и постоянно извършваме общи проверки. Това нещо ще продължи и след Никулден.

Искам да пожелая на всички един светъл празник. Нека всеки успее да осигури пресен шаран за трапезата си, както е характерно за нашите традиции и обичаи. Бъдете здрави и купувайте риба само и единствено от търговските обекти, които имат всички документи за качеството на рибата.“

При извършената проверка в търговския обект не са открити нарушения. Документацията е изрядна и рибата е годна за продажба и консумация.

 

По публикацията работи: Моника Цанкова 

Публикувано от Моника Цанкова

Завършила съм бакалавър „Бизнес икономика“ в Икономически университет – Варна. Обичам да се развивам в различни сфери и да обогатявам знанията си ежедневно, а журналистиката винаги ме е вълнувала. Обичам да чета, но повече обичам да пиша.