Кризата с Covid-19 засегна сериозно и въздушния транспорт. Най-трудната си година изпращат двете черноморски летища. Те отчитат близо 80% спад на пътниците през тази година.
Равносметката показва, че Летище Варна през тази година е обслужило малко над 600 000 пътници, което е със 70% спад спрямо миналата година. По-драматични са цифрите за аеропорта в Бургас, където са преминали едва 400 000 пътници. Това е с 85% по-малко спрямо 2019 г.
„Само за сравнение миналата година пътникопотокът беше 5 милиона за двете летища. Така че всеки може да направи собствената си оценка колко трудна е била годината“, каза пред БНТ Димитър Биков, началник отдел „Авиационен маркетинг“, Летище Варна.
Очакванията за следващата година са по-оптимистични. Вече има заявки за полети от Полша, Чехия и Германия, въпреки несигурността в цял свят заради пандемията. Според предварителните прогнози, летищата във Варна и Бургас могат да обслужат над 2,5 милиона пътници през 2021 година.
„Но сами виждате развитието от последните дни с английския трафик как могат да променят и в двете посоки нашите очаквания“, допълни Биков.
Правят се опити в България да се върнат английските и руските туристи. Тези два пазара бяха затворени през тази година.
„Искрено се надяваме, че на политическо ниво ще се постигне договорка за отваряне на руския пазар, който е от изключителна важност, особено за летище Бургас. Също, че България ще бъде включена в „зелен коридор“ за английските полети и ще се възобновят полетите на големите английски туроператори“, категоричен е Биков.
На летищата в морските градове ще бъде открита лаборатория за антигенно и PCR тестване. При необходимост ще се правят тестове на пътниците и персонала.
„Ние имаме партньор, който работи по PCR лабораторията. Сега сме в последната фаза на отварянето й. Получаваме подкрепа от различни организации. Не е лесно, защото те имат заболели сред персонала си. Но ще я отворим съвсем скоро“, обясни Франк Кванте, изпълнителен директор на летищата във Варна и Бургас.
За осигуряване на постоянната защита на пътуващите и персонала, се предприемат всички мерки за безопасност. Контактните повърхности бяха обработени с нанопрепарат с дълготрайно действие срещу вируси, микроби и бактерии.
„Мисля, че най-важното е, че защитихме летищата и персонала с нанодезинфектант. Това ни дава протекция за една година. Мога да уверя всеки, който желае да лети, че сме направили всичко необходимо в Бургас и Варна, всички да летят безопасно“, допълни Франк Кванте.
Въпреки кризата и трудната година, не се е наложило да се правят големи съкращения на персонала. От компанията са кандидатствали по мярката 60/40, за да запазят работниците си.
По публикацията работи Снежина Раева