Aстрономи откриха неочаквано групиране на черни дупки в центъра на кълбовидния клъстер NGC 6397, съобщават от НАСА. Клъстерът се намира на 7800 светлинни години от Земята. Той е един от най-старите познати на учените и е стар почти колкото Вселената.
Първоначално учените са очаквали в центъра му да има черна дупка със средна маса. Този вид черни дупки са липсващото звено между малките черни дупки и свръхмасивните. Досега дори не е откривана черна дупка със средна маса и съществуването им е спорно, но и би трябвало да е логична стъпка в превръщането на малка черна дупка в свръхмасивн, пише Vesti.bg.
Този клъстер е бил сред най-добрите „кандидати“ да разполага с подобен обект. Наблюденията с телескопа „Хъбъл“ обаче показват, че в центъра на клъстера няма една черна дупка, а няколко по-малки.
Един от индикаторите бил открит чрез орбитите на звездите, които вместо постоянни, са „близки до произволни“, което подсказва наличие на няколко обекта. Според допълнителните наблюдения, черните дупки вероятно са останки от различни гигантски звезди, които с времето са започнали да се сближават в центъра на клъстера.
Откритието подсказва, че може би няма „средни“ черни дупки, а те са малки и стават директно свръхмасивни чрез сливането си с други подобни обекти. Това обаче е трудно доказуемо.
Анализът дава индикации, че подобни групирания на малки черни дупки може да не са толкова редки. Те може и да са един от основните източници на гравитационни вълни. За момента обаче има твърде малко познати подобни клъстери и е необходима повече информация от различни етапи на тяхното съществуване, за да се изгради по-ясна представа за процесите в тях.
По публикацията работи: Мариела Анастасова