Категории: Черноморие

Робот ще изследва състоянието на морското дъно у нас

Реклама

Робот за продводни изследвания ще извършва мащабни проучвания на екологичното състояние на Бургаския залив. Той ще може да се потапя на дълбочина до 30 метра, като по този начин ще извършва заснемане на морското дъно в определените 6 полигона в Бургаския залив, информираха от община Бургас.

Изследванията ще се извършват в рамките на съвеместен проект на Община Бургас и университета „Проф. д-р Асен Златаров“.

Апаратът ще бъде осигурен по проекта „Повишаване на знанията за морската околна среда за устойчиво управление на морските ресурси и постигане целите на син растеж“. Иновативната технология трябва да бъде доставена до 6 месеца. Ще се използва за научна и изследователска дейност от Университета „Проф. д-р Асен Златаров“.

Роботът ще бъде управляван дистанционно от оператор. Ще може да се потапя на дълбочина до 30 метра, като по този начин ще се извършва заснемане на морското дъно в определените 6 полигона в Бургаския залив, информираха от общината.
По време на подводните изследвания ще бъде събрана възможно най-много информация за състоянието на морската околна среда и намиращите се в нея отпадъци както на повърхността, така и на дъното. Заснетите от робота кадри с отпадъци ще бъдат анализирани от специалисти в областта на екологията и морското дело. Ако се установи наличие на отпадъци с по-големи размери, ще бъдат използвани водолазни екипи за изследването им на място и при възможност ще се изваждат от водата.

Разработването на научната база данни за състоянието на Бургаския залив в зоните със силно влияние на човешката дейност ще бъде основа за изработването на стратегии за намаляване на замърсяването и опазването на природните ресурси. Опазването на морската среда чрез изпълнението на различни мерки е част от стратегията на Община Бургас за подобряване на биоразнообразието по Южното Черноморие и постигането на т.нар. син растеж.

Резултатите от направените подводни изследвания ще бъдат представени на научна екоконференция в Бургас и две събития тип „научно кафене“, в които ще участват учени, представители на бизнеса и местната общност. По време на дискусиите ще се обсъдят различни идеи за опазването на природните ресурси. Освен изследването на морските води, ще бъде разработен „син етикет“. Знакът ще се поставя на заведение, което се е включило в инициативата за намаляване на полимерните отпадъци и не предлага пластмаса за еднократна употреба като бутилки, сламки, чаши и прибори.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Мечка уби гъбар край село Хибе

Стана ясно, че кафява мечка нападна и фатално рани гъбар в северната част на Словакия.…

преди 4 часа

Ще се откаже ли българинът да прави туршия заради високите цени

През  този сезон много хора са свикнали да напълнят бурканите за зимата. Пенка Крумова, заедно…

преди 4 часа

Във Варна обявиха жълт код за опасно време

Обявен е жълт и оранжев код за интензивни валежи с гръмотевици в 13 области на…

преди 4 часа

Пълна прогноза за времето през новата седмица

В понеделник ще бъде предимно слънчево, северозападният вятър постепенно ще отслабне. Минималните температури ще бъдат…

преди 4 часа

COVID се завърна: Това са симптомите на новия вариант

От какво се разболяваме днес, промениха ли се симптомите на COVID-19 и защо в страната…

преди 4 часа

Пътнически самолет се запали при кацане на летището

Стана ясно, че самолет на авиокомпания Frontier Airlines се е запалил по време на твърдо…

преди 4 часа