Началото на месец март се свързва с пристигането на Баба Марта и закичването на хора и млади животни с мартеница – усукани бяла и червена нишка. С годините обаче това се превръща в обичай, който правим някак „по навик“, без да си задаваме въпросите защо и как.
„Какво олицетворява и какво носи мартеницата – това са две различни неща“, споделя Венцислава Великова в интервю за „Нова Варна“. Тя е художник-приложник и автор на книги. Срещата ни с нея е подтикната от желанието да си припомним изконното значение на мартеницата и да научим как точно се поставя тя.
„Белият конец – това е добротата, свободата, светлина. Кое реално е бяло у човека – това е неговият дух. Червеният конец – това е страстта, огънят, желанието за промяна, дори понякога това е агресия. Вплетени двата конеца носят човешкия дух и неговия физически носител – кръвта“, обяснява Венцислава.
„Децата в детските градини несъмнено знаят песничката „Баба Марта бързала, мартеници вързала“. Мартеницата се връзва. Фактът, че съм отделила време, в което моята мисъл е насочена към Вас – това дарява добро, а не даването на едно лъскаво пакетче“, разказва Венцислава.
Какъв е символът на мартеницата и защо се връзва в края на зимния цикъл – целият разговор гледайте във видеото:
По интервюто работи Снежина Раева