in

Проверете кръвното си налягане на входа на Морската градина днес (СНИМКИ)

Снимка: Мердин Берберов, "Нова Варна"

Варненци имат възможност да проверят показателите на своето кръвно налягане на входа на Морската градина в града до 16ч. днес

Варна се включва в здравната кампания „Май месец на мерене“ под мотото „Измерване, което спасява живот. Твоят. #SLEEVESUP“ по повод Световния ден за борба с хипертонията. Инициативата се провежда в общо 12 града в страната.

Снимка: Мердин Берберов, „Нова Варна“

На централния вход на Морската градина специалисти на доброволни начала измерват кръвно налягане, консултират и информират гражданите за рисковете от хипертонията, за методите за профилактика и ще дават съвети за здравословен начин на живот. Измерването на кръвното  налягане се прави с електронни апарати, снабдени с AFIB-технология за откриване на предсърдно мъждене без ЕКГ. Тази технология е подходящ и сигурен метод за скрининг като профилактика на мозъчен инсулт и инфаркт. Предсърдното мъждене е най-честата форма на сърдечна аритмия, засягаща 1 на 4 души над 40 годишна възраст, като засегнатите в Европа са над 11 милиона души, посочват организаторите.

Снимка: Мердин Берберов, „Нова Варна“

Сърдечносъдовите заболявания остават водещата причина за смърт в света. Заболеваемостта от артериална хипертония за страните от Европейския съюз е между 30 и 45%. В България сърдечносъдовите заболявания заемат първо място като причина за смърт и инвалидизация. По данни на НСИ – проведено европейско здравно проучване за периода 2008–2017 г., заболеваемостта от хипертония при лица над 15-годишна възраст е около 30%. Наблюдава се общо нарастване на случаите, регистрирани с хипертония, и увеличаване на пациенти с високо кръвно налягане в по-млада възраст – 45–65 г., т.е. подмладяване на болестта. Изследванията показват и увеличаване на процента на регистрирани пациенти с предсърдно мъждене. Това е най-честата аритмия вследствие на високо кръвно налягане, която повишава риска от мозъчен инсулт 3 до 5 пъти, води до когнитивни нарушения, учестява и влошава сърдечната недостатъчност. Мозъчният инсулт сам по себе си е втората водеща причина за смърт в целия свят, следваща сърдечносъдовите заболявания и асоциирана с лоша прогноза, висок процент на рецидив, повишена смъртност и ръст на разходите за здравната система.

Всичко това се дължи главно на факта, че повечето хора с артериална хипертония не се лекуват, което се обяснява с ниските нива на информираност и липсата на регулярно измерване на кръвното налягане. Причините за високото кръвно налягане са свързани и с идентифицируеми рискови фактори на средата като свръхтегло, прекален прием на алкохол и сол с храната, както и недостатъчна физическа активност.

Снимка: Мердин Берберов, „Нова Варна“

Публикувано от Снежи Раева

Завършила съм специалност "Журналистика" в ШУ "Епископ Константин Преславски". Работила съм в сферата на медиите.