Лекари успяха да възстановят частично зрението на напълно сляп човек с помощта на чувствителни на светлина протеини, открити за първи път при водораслите
Мъжът е бил лекуван с вид терапия, наречена оптогенетика, която е използвала протеините за контрол на клетките в задната част на окото му, предаде BBC
Пациентът разбрал, че процедурата е успешна, когато успял да види за първи боядисаните ивици на пешеходната пътека.
Мъжът в живеел в Бретан, Франция и е лекуван в болница в Париж. Пациентът е бил диагностициран с пигментозен ретинит. Тази болест се характеризира с прогресивна загуба на периферното зрение и затруднения при нощно виждане.
Заболяването засяга повече от два милиона души по целия свят. Въпреки че пълната слепота е рядкост при това заболяване, мъжът е загубил напълно зрението си през последните две десетилетия.
Оптогенетика представлява ново поле в медицината, което обаче отдавна е основен елемент на фундаменталната неврология. Техниката се основава на протеини, произведени в водорасли, наречени канародопсини, които променят поведението си в отговор на светлината.
Първата стъпка в лечението е била генната терапия. Генетичните инструкции за направата на родопсини са взети от водорасли и са дадени на клетки в дълбоките оцелели слоеве на ретината в задната част на окото му.
Сега, когато бяха ударени със светлина, те изпращаха електрически сигнал към мозъка.
Те обаче биха реагирали само на кехлибарена светлина, така че пациентът e носел очила с видеокамера отпред и проектор отзад, за да заснеме случващото се в реалния свят и да проектира версия с правилната дължина на вълната върху задната част на окото.
Отнело е месеци, докато в окото се натрупат достатъчно високи нива на родопсините и мозъкът по същество научи нов език, за да може да вижда отново.
Превод: Редакция „Нова Варна“, Ралица Димитрова