in

Наши експерти съветват какво да правим при прояви на прегряване

Снимка: Pixabay

Експертите са категорични, че самолечението не е най-удачният вариант при появата на симптомите на прегряване

При прояви на прегряване – главоболие, гадене, повръщане, последвани от сънливост и отпуснатост – не се самолекувайте, а потърсете неотложна медицинска помощ. Този апел отправя д-р Росен Калпачки от болница „Св. Анна“ към хората, които са били изложени на екстремно високи температури.

По думите му на първо място хората трябва да защитят очите и главата от прякото слънчево греене.

„Отдавна носенето на качествени слънчеви очила не се приема само като красив аксесоар, а преди всичко като допълнително средство за предпазване на ретината на очите, която е изградена от нервни рецепторни клетки. Задължително е избягване на прегряването на главата от директните слънчеви лъчи като, ако не е възможно да се стои на закрито, то тогава трябва да се носи шапка, по-добре от проветрива естествена материя“, обясни д-р Калпачки, предава bTV.

Той уточни, че това е от особено значение за пациентите с епилепсия, преживелите мозъчни инсулти, черепно-мозъчни травми, менингити и др., както и за децата. Директното охлаждане на затоплената глава като се намокри, например, също може да влезе в съображение в някои случаи.

„При екстремно прегряване на организма се развива т.нар. „топлинен“ или „слънчев удар“ – състояния, които могат да бъдат опасни за живота, а водещите симптоми при тях са от страна на централната нервна система“, допълва медикът.

Д-р Кал пачки съветва в топлите дни да се приемат допълнително течности. Той уточни, че трябва да се има предвид, че в много топли дни почти половината от приетата течност може да се загуби при изпотяването. И, докато здравите бъбреци успяват да задържат всички полезни соли и чрез урината се отделя само непотребното, то при изпотяването се губят немалко ценни соли и минерали, особено необходими за правилното функциониране на нервната система.

„Ето защо, при повишено изпотяване е полезно да се приемат допълнително соли и минерали. Подходящи са както естествени разтвори (айран, вода с разтворени в нея лимони или други плодове), така и т.нар. „изотонични напитки“, каза още той.

Според него не бива да се пренебрегват и достъпните комбинирани препарати от витамини и минерали в профилактични дози.

По публикацията работи Снежина Раева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/