Дворецът на културата и спорта във Варна ще плаща с около 70% по-скъп ток. Това произтича от смяната на доставчика на електроенергията, тъй като досегашният е прекратил договора, а новият доставя тока на по-висока цена.
Това ще доведе до повишаване на наема за залите, които често се ползват за културни и спортни събития.
В края на март ръководството на Двореца на културата и спорта във Варна сключва договор с доставчик на електроенергия на свободния пазар. На 24 юни обаче, фирмата прекратява договора с обяснението за възникнали форсмажорни обстоятелства. Едно от тях е така наречената „зелена“ сделка.
Тъй като нивата са се вдигнали спрямо 90-та година с около 55%, с толкова се обосновават и в оскъпяване на цената. Второто – това е делът на енергията на тецовете в общия енергиен баланс, който е около 37%, каза пред БНТ Минко Христов – директор на Двореца на културата и спорта във Варна.
От фирмата доставчик посочват още като причини за прекратяването на договора промяната в Закона за енергетиката, която предвижда електроенергията да се купува предварително, както и евентуални затруднения за осигуряването на заявените количества ток.
Независимо от исканията ни да продължим договора с анекси или да регулираме цената – едностранно доставчикът отказа доставка на еленергия, допълва Христов.
Сега абонатът е прехвърлен към „доставчик на последна инстанция“, където цените са по-високи.
Факт е, че Законът позволява на клиентите да сменят доставчика си на ток, но това трябва да стане до 10-то число на предходния месец. Предвидената процедура в Закона за обществените поръчки обаче отнема 20 дни.
Тоест ние ще изтървем и тази възможност да изберем доставчик, за да избягаме от доставчик на последна инстанция. Юли и август ние ще сме на крайните цени и дружеството ще понесе много загуби. Тръгнахме да търсим нови оферти от доставчиците на еленергия. На база бърза справка по тези вече получени оферти, ние получаваме завишение от 70 лв на мегават час. Това не са 4%. Това е търговията, която е на българската независима енергийна борса на база „Ден напред“, обяснява Христов.
От фирмата-доставчик на електроенергия отказаха коментар.
Сега управителят се притеснява, че ще трябва драстично да вдигне цената на услугите, които Дворецът предлага, тъй като половината от сумата е разходът за ток.
Минко Христов вече е изпратил писма до Министерството на енергениката и до Комисията за енергийно и водно регулиране с настояване за защита, тъй като дружеството изпълнява и социални функции. Те трябва да останат на достъпни цени не само за варненци, но и за всички живеещи в региона.
По публикацията работи: Мариела Анастасова