in

Два концерта ще направят музикална разходка в историята на Варна

Снимка: Мердин Берберов, "Нова Варна"

Първият концерт е посветен на 100-годишнината от обявяването на Варна за курортен град, а вторият е по повод Деня на освобождението на града

Музикално-историческа разходка в концерт, посветен на 100-годишнината от обявяването на Варна за курортен град. На 25 юли 2021, 21.00, на откритата Лятна сцена „Зад Театъра“ ще бъде изнесен интересен концерт с интригуващото заглавие „Варна, музиката и морето“. Концертът, организиран от Клуб Юнеско Варна, с подкрепата на Фонд Култура при Община Варна, е посветен на 100-годишнината от обявяването на Варна за курортен град. С мисълта за забележителното събитие, което поставя Варна на туристическата карта на света, е изградена и програмата на концерта, разказва инициаторът Гео Чобанов. Основен фокус на проекта, който предвижда още няколко концерта, са композиторите, свързани трайно с духовния живот на Варна. В това първо издание ще бъдат представени Александър Кръстев, Добри Христов и Милко Коларов. 

Концертът ще започне с Химна на Радио Варна, написан от Александър Кръстев (1879-1945), един от първите български композитори, завършил с отличие Загребската консерватория, диригент на Катедралния хор и на хора на новосъздадената Варненска народна опера, директор на първото Радио Варна. С респект към миналото, БНР – Радио Варна отбелязва всяка година своя празник с този химн, който в съвременен аранжимент изпълнява Духовият оркестър на Военноморските сили на Република България. 

Творчеството на Добри Христов (1875-1941), възпитаник на Пражката консерватория и безспорно най-известният варненски композитор, е вградено в основите на българската музикална култура, Той е автор на „най-ярките образци от новата българска църковно-музикална литература“, както и на огромен брой хорови и солови песни, всеки голям български хор му отдава дължимото, а Националното училище за изкуства във Варна носи неговото име. В програмата на концерта „Варна, музиката и морето“ са включени творбите на Добри Христов „Хайдушка песен“, „Луковитски моми“ и „Вино пия“. 

Милко Коларов, завършил Българската държавна консерватория (1973), има привилегията да учи композиция при Панчо Владигеров и оркестрово дирижиране при Константин Илиев. Композитор на симфонични, оперни и балетни творби, солови и хорови песни, инструментални пиеси, театрална и филмова музика, Милко Коларов е и преподавател по полифония и симфонична оркестрация, професор, създател и диригент на Камерния оркестър „Симфониета“. Във „Варна, музиката и морето“ ще прозвучат творбите му „Тъй много слънцето е влюбено в земята“, „Ноктюрно“ и „Позиции“.

Към тази музикална разходка от миналото към настоящето ще се присъедини писателят краевед Християн Облаков, който ще представи интересни страни от архитектурната история на Варна и израстването й като световна туристическа дестинация. 

Събитието ще завърши с песни за морето, сред които „Синя вечност“, „Върни се в Соренто“, „О, соле мио“ и разбира се онази романтична и станала вече нарицателна „Варна, хубава Варна“, която преди години изпя за пръв път Маргарет Николова.

Всичко това ще превърнат в емоционално преживяване за Варна, музиката и морето солистите на Държавна опера Варна Даниела Димова – сопран, Вяра Железова – мецосопран, Валерий Георгиев – тенор, Гео Чобанов – бас и пианистите  Жанета Бенун и Руслан Павлов. Няма нищо по-хубаво от това да живееш във Варна, да имаш най-хубавото море с най-хубавата Морска градина, да твориш и да се радваш на изкуството, заедно с най-хубавата публика, обобщава от името на всички участници в концерта Валерий Георгиев – един от петимата тенори в Карузо Гала, която неотдавна изправи на крака публиката във Варна и Пловдив.

По традиция за Деня на освобождението на Варна от османско владичество, Държавна опера Варна поднася на своите съграждани Празничен концерт край фонтана на централния площад „Независимост“. През тази година оркестъра на оперния театър ще дирижира маестро Стефан Бояджиев. Ще чуем солистите Димитринка Райчева (сопран), Жана Костова (сопран), Розалия Желязкова (сопран), Михаела Берова (мецосопран), Борис Тасков (тенор), Венцеслав Анастасов (баритон), Божидар Бенев (цигулка) и Радостин Златинов (кларинет).

Снимка: ТМПЦ

В програмата са включени арии, дуети, ансамбли и пиеси от П. Хаджиев, А. Дворжак, Дж. Верди, И. Калман, К. Вебер, К. Сен-Санс и други.

Концертът ще започне в 20.30 ч. на 27 юли и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Варна.

Програма на Празничния концерт за Освобождението на Варна

  1. Химн на РБ
  2. П. Хаджиев – Ария на Албена из едноименната опера
  3. П. Хаджиев – Ария на Мария-Десислава из едноименната опера
  4. П. Хаджиев – Ария на Калина из „Имало едно време“
  5. К. М. фон Вебер – Концерт за кларинет и оркестър No.1 – III-та част
  6. Г. Доницети – Ария на Леонора из „Фаворитката“
  7. А. Дворжак – Ария на Русалка из едноименната опера
  8. Ж. Бизе – Ария на Тореадора из „Кармен“
  9. Р. Леонкавало – Ария на Канио из „Палячи“
  10. Й. Брамс – Унгарски танц No.1
  11. Дж. Верди – Квартет из „Риголето“
  12. В .А. Моцарт – Дуетино на Сузана и Графинята из „Сватбата на Фигаро“
  13. Дж. Верди – Дует на Амнерис и Радамес
  14. Дж. Уилямс – „Списъкът на Шиндлер“
  15. И. Калман – Терцет из „Графиня Марица“

Публикувано от Снежи Раева

Завършила съм специалност "Журналистика" в ШУ "Епископ Константин Преславски". Работила съм в сферата на медиите.