Независимо от това дали е в басейн или в морето, плуването е любимо занимание на много хора през лятото. Този спорт е и изключително полезен за нашето здраве.
Плуването отдавна е признато с ползите, които носи на сърдечно-съдовата система. Това е така, защото този спорт ангажира всички големи мускулни групи, сърцето трябва да работи много усърдно, което увеличава кръвообращението в цялото тяло.
Това води до създаването на нови кръвоносно съдове, процес известен като ангиогенеза. По-сериозното кръвообращение може също така да доведе до голямо освобождаване на ендорфини – хормони, които действат като естествено болкоуспокояващо в цялото тяло. Това повишение води до усещането за еуфория, което обикновено последва физическата тренировка.
Повечето изследвания за установяване на това как плуването влияе на мозъка се правят с плъхове. Те са добър лабораторен модел заради генетичното и анатомичното си сходство с хората.
В едно от тези изследвания на плъхове става ясно, че плуването стимулира мозъчните пътища, които потискат възпалението в хипокампуса и забавят апоптозата или мозъчната смърт. Проучването също така показва, че плуването може да помогне за оцеляването на невроните и да намали когнитивните ефекти от стареенето.
Един от по-интригуващите въпроси е как по-точно плуването подсилва краткосрочната и дългосрочната памет. За тази цел учени тренират плъхове да плуват по 60 минути на ден пет дена в седмицата. След това екипът тества паметта на плъховете като ги пуска да плуват във воден лабиринт, в който имало скрита платформа.
Плъховете получили по шест опита да плуват свободно и да открият платформата. След само седем дена плувни тренировки, учените отчита подобрение в краткосрочната и дългосрочната памет, въз основа на намаляването на грешките, които плъховете правели всеки ден. Учените предполагат, че това подобряване на когнитивната функция може да бъде използвано като база за използването на плуването като начин за подобряването способностите за научаване на нови неща и уврежданията на паметта вследствие на невропсихиатрични заболявания при хората.
Макар скокът от проучвания на плъхове до хората да е значителен, изследвания при хората показват сходни резултати, които предполагат, че плуването носи ясни когнитивни ползи на всякаква възраст.
По публикацията работи: Ралица Димитрова