Д-р Аспарух Илиев направи сравнение със снайпер, за да обясни как ваксината срещу Covid-19 въздейства на Делта варианта
С възникването на Делта варианта ефектът от ваксините срещу COVID-19 намалява. Но третата доза ще засили защитата на организма до голяма степен, защото производителите вече имат предвид новите мутации. Това каза в „Денят започва“ д-р Аспарух Илиев, който ръководи инфекциозна лаборатория в Берн.
При Делта варианта се наблюдава леко отместване, много малко, но все пак налично, на ефективността на ваксината.
„Ваксинирането намалява предаването и разпространението на вируса, т.е. самото ваксиниране, въпреки че при Делта варианта този ефект е леко намален, все пак съществува възможност да ограничи и до голяма степен разпространението“, допълни д-р Илиев.
Той сравни ваксината спрямо Делта варианта като снайпер, който не уцелва в средата, в десятката, а малко встрани, в осмицата.
Според него трябва да правим разлика между това човек да се зарази с Делта варианта и да прекара едно леко заболяване, и това да има тежко заболяване, да постъпи в болница и да бъде обдишван в интензивно отделение.
Д-р Илиев коментира, че във Великобритания 5% от хората, постъпили в интензивни отделения и починали, са ваксинирани, но основният брой е от неваксинирани.
Той даде за пример и Израел. Там по думите му се получава един лек феномен на изчерпване на ефекта на ваксините, обаче с поставянето на трета бустерна доза, ефектът е много добър и това ще бъде елиминирано.
„Това, което знаем за ваксината на „Пфайзер“, е, че след около 6 месеца защитата от разболяване е намалена на около 50 до 60%, но защитата от тежко протичане на заболяването е над 80%“, обясни д-р Илиев.
Той смята, че поставянето на трета бустерна доза ще удължи този ефект значително. Според него самото решение за поставянето на третата доза е добре да протече централизирано и всяка една държава има свободата на действие и самостоятелност.
15 минути в едно помещение са необходими за заразяване с Алфа варианта, а Делта варианта му трябват само 10 секунди, коментира д-р Илиев.
По публикацията работи Снежина Раева