in

Ето какво се случва със здравето ни ако не спим достатъчно

Снимка: Freepik

Хроничното недоспиване може да бъде изключително вредно за нашия организъм

Пълноценният сън е наистина жизненоважен за нас. Каквото и да ни се случва през деня, през нощта трябва да се наспим пълноценно. Повечето от нас се нуждаят от 8-9 часа непрекъснат сън, за да си починат адекватно.

Освен това е важно сънят да е достатъчно здрав, а фазата на дълбоко спане да е възможно най-дълга. Лишаването от сън не води единствено до лошо настроение и намалена работоспособност: многобройни проучвания потвърждават, че редовното недоспиване има пагубен ефект върху нашето здраве и дори върху продължителността на живота ни. Ето какво точно се случва с тялото ни, ако не спим достатъчно.

 Проблеми с концентрацията и забавяне на реакциите

Колкото по-малко спим, толкова повече време ни отнема да се съсредоточим и концентрираме върху ежедневните си дейности и толкова по-вероятно е да вземем грешно решение. В случая изпитваме затруднения при шофиране, силови тренировки и други физически дейности.

 Влошаване на паметта

Ако сте прекарали безсънна нощ в опит да се подготвите по-добре за предстоящия изпит или важно представяне на следващия ден, вероятно резултатите ще са по-лоши, отколкото биха могли да бъдат. Липсата на сън се отразява негативно на способността ни да запаметяваме нова информация, както и да извличаме от паметта си вече съхраненото в нея.

 Отслабване на имунитета

По време на сън ние не само почиваме, но и се възстановяваме. Двугодишно проучване потвърди, че сънят всъщност ускорява възстановяването от вирусни и респираторни заболявания като грип. По време на сън имунната система произвежда защитни вещества като цитокини, които се борят с бактерии и вируси. Ако спим малко, тялото ни не произвежда достатъчно цитокини, за да се борим ефективно с агресорите и се разболяваме по-лесно.

Увеличаване на риска от сърдечни заболявания

Пълноценният сън помага за осъществяването на адекватен контрол върху нивата на кръвната захар, както и на кръвното налягане, а последният фактор е особено важен за здравето на сърдечно-съдовата система. Много съвременни проучвания подкрепят пряка връзка между безсънието и повишения риск от инсулт и инфаркт.

 Повишен риск от депресия

Проучване от 2017 г., в което са участвали 10 000 души, потвърди, че рискът от развитие на депресия се увеличава пет пъти при тези хора, които страдат от безсъние. Същевременно липсата на сън е един от първите симптоми на това заболяване.

 Наддаване на тегло

Колкото по-малко спим, толкова по-ниско е нивото на лептин, който регулира метаболизма и по-високо е нивото на грелин (т. нар. хормон на глада). Освен това, ако спим по-малко, отколкото е необходимо, е по-вероятно да консумираме нездравословни храни в опит да се справим със стреса по този начин.

По публикацията работи: Ралица Димитрова

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/