През двата топли сезона всички се стремим да поддържаме възможно най-добра форма. Времето е благоприятно за спортуване сред природата. През зимата обаче не е така. И освен студеното време, има и други фактори, които ни възпрепятстват.
Много хора забелязват, че теглото им се променя с промяната на сезона. Разбира се, не говорим за някаква радикална промяна, а за няколко излишни килограма, които забелязваме върху теглото след есенно-зимния сезон. Много хора си обясняват, че това се дължи на съкратената продължителност на деня и нощта, както и на намалената физическа активност в сравнение с летния сезон.
Двата най-важни хормона, които влияят върху промените в теглото, са серотонин и мелатонин, пише actualno.com. През есента денят става по-кратък, облачно е, вали по-често. Това върви ръка за ръка с намаляване на нивото на „хормона на щастието“ – серотонин. Серотонинът е биогенен амин (интересно е, че яденето на шоколад предизвиква неговия повишен синтез – затова често се казва, че шоколадът е добър за тъга и есенни дъждове). Действието на този хормон оказва значително влияние върху функционирането на нашето тяло. Заедно с мелатонина, той е отговорен за регулирането на човешкия циркаден цикъл и съня. Също така има голямо влияние върху апетита на човек. По-точно, въпросът е, че след консумация на протеини апетитът ни се потиска, а след като се ядат въглехидрати, той се увеличава.
Друг от типичните метеорологични аспекти на наддаване на тегло през есенно-зимния период е дефицитът на витамин Д в тялото ни. Той оказва значително влияние върху отлагането на мастна тъкан в тялото. По-голямата част от това вещество се синтезира благодарение на излагането на кожата ни на слънчевите лъчи. Въпреки това студът навън изисква топли дрехи, които обикновено ограничават достъпа на светлина до кожата ни.
Докато през пролетта и лятото сме пълни с живот и бодрост, втората половина на годината ни поставя в един вид застой. Гледката извън прозореца не е благоприятна за физическа активност. Вместо да се разхождаме и да прекарваме свободното си време навън, ние предпочитаме да стигаме до работното място възможно най-бързо с автомобили и обществени транспортни средства. Не сме мотивирани да посещаваме някакъв вид спорт, вместо това прекарваме дълги вечери на дивана, четейки книги или гледайки телевизия, докато ядем вкусна храна. Поддържането на подходящо телесно тегло с намалена физическа активност винаги е трудно. Калориите, които не се изгарят чрез упражнения, постепенно се превръщат в мазнини за една нощ. Има и излишни килограми върху теглото. От октомври до края на февруари обаче имаме цели пет месеца – така че нека помислим дали си струва да се откажем от здравословния начин на живот за толкова дълъг период?
По публикацията работи: Мариела Анастасова