in

Стефан Янев обяви мерки за справяне с високите цени на тока

Кадър: Facebook

Представители на три министерства представят мерки, които служебното правителство планира в енергийната сфера. В брифинга участват премиерът Стефан Янев и представители на Енергийната борса и КЕВР.

Разработена е схема, съвместно с КЕВР, за компенсации на бизнес потребителите през предстоящите зимни месеци, включително първите месеци на новата година. Тези мерки ще бъдат заложени в Бюджет 2021.

„Надяваме се, че през ноември новият парламент ще се занимае  с тази мярка. От гледна точка на това, че финансовият ресурс за тези компенсации е в държавата, механизъм съществува. Единствената особеност е, че разплащането трябва да стане през държавния бюджет. Говорим за суми, за които нашите изчисления казват, че е напълно възможно и допустимо да бъдат от порядъка на 50 лв. за мегаватчас. В момента обаче нямаме разработен такъв механизъм. Без актуализацията, това преразпределение няма да се случи през декември. В бюджета за 2022 г. ние ще предложим този механизъм да бъде предложен през първите 6 месеца от годината. Актуализацията през първите 6 месеца от 2022 година ще има”, обясни премиерът.

Втората дългосрочна мярка е свързана с изработването и утвърждаването на Национална позиция, която да служи в рамките на ЕС за по-гъвката общоевропейска политика по отношение на компенсаторните механизми за държавна помощ или за временно намаляване на тежестта на цената на т.нар. въглеродни емисии, които се калкулират в цената на електричеството.

Министерство на финансите, съвместно с БФБ и Министерство на икономиката, трябва да разработи механизъм, който ще работи за балансиране на интересите на производители, търговци и клиенти на ел. енергия и по този начин ще създаде условия за гъвкав пазар и намаляване на пазарния риск.

Обмислени са и няколко краткосрочни мерки, свързани с дейността на КЕВР – засилване на регулаторния контрол по отношение на пазара; промени в методиката на образуване на цена. Според министър-председателя тези мерки ще дадат допълнително успокояване и възможност пазарът да бъде по-адекватен на случващото се. Обмисля се и още един пакет от мерки, които все още не били готови, но се работи по тях.

„Министерството на енергетиката и БЕФ ще започнат да предлагат нови позиции за дългосрочните договори за пакет, подходящи за малки потребители на електроенергия. Така че малките и средни предприятия да бъдат подпомогнати с по-добър достъп до пазара и на цени, които лесно могат да договарят. Това е начин и крайните клиенти директно да търгуват на борсата и да не зависят от търговци”, посочи Янев.

Според премиера сега е моментът експерти да се съберат и да обсъдят бъдещето на ядрената енергия в страната. Той предлага под егидата на Министерството на енергетиката да се започне такъв разговор.

Публикувано от Снежи Раева

Завършила съм специалност "Журналистика" в ШУ "Епископ Константин Преславски". Работила съм в сферата на медиите.