Фактът, че викингите са достигнали бреговете на американския континент много по -рано от Колумб, е бил известен и преди, но точната дата на началото на колонизацията на Северна Америка от норманите все още не е напълно ясна
Археолози от Канада , Германия и Холандия , ръководени от изследователя Майкъл Дий от университета в Грьонинген, са анализирали дървени артефакти, открити във викингското селище L’Anse aux Meadows. То е било разположено на канадския остров Нюфаундленд.
Учените съобщават, че нов тип техника за датиране, използваща отдавнашна слънчева буря като отправна точка, разкрива, че селището е било обитавано през 1021 г. след Христа – точно преди хилядолетие и 471 години преди първото пътуване на Колумб. Техниката е приложена върху три парчета дърво, изсечени за селището. Всички те сочат към една и съща година.
Според учените викингите, които са основали селището в L’Anse aux Meadows, са пристигнали от съседна Гренландия , където Ерик Червеният наскоро е основал норманска колония през 987 г. Предполага се, че от 30 до 160 души са живели тук в продължение на няколко години.
Авторите отбелязват, че за първи път са успели да определят точната дата на престоя на викингите в Америка. Преди това всички предположения се основаваха главно на исландските саги – устни предания, записани само векове след събитията, за които се разказват. Сега има конкретна дата, която показва, че хората са пресичали Атлантическия океан преди хиляда години.
Броят на нормандските експедиции в Америка и продължителността на престоя им по западните брегове на Атлантическия океан обаче остават неизвестни. Досега всички археологически доказателства предполагат, че това са били краткосрочни посещения. Учените все още не са открили доказателства, потвърждаващи контакти между викингите и местните племена.
Превод и редакция: „Нова Варна“, Ралица Димитрова