in

Зеленият сертификат предизвика ожесточени спорове с Народното събрание

Колаж: "Нова Варна"

Разногласията между партиите за това дали да ходят на работа със или без зелен сертификат продължават

Изискването депутатите да влизат в Народното събрание със зелен сертификат разгорещи страстите в парламента до червено. До спора се стигна, след като от „Продължаваме промяната“ предложиха проекторешение, което да регламентира онлайн участието в пленарните заседания на народните представители, които са под карантина или заразени с коронавирус.

Изненадващо от ГЕРБ предложиха в текста на решението да бъде въведено и изискване за зелен сертификат.

ПП и „Демократична България“ предложиха въпросът за зеления сертификат да бъде обсъден като отделна точка в друго заседание, а от ДПС заявиха, че подкрепят ГЕРБ. Останалите се обявиха „против“ мярката изцяло.

„Мисля, че ние също трябва да пазим човешките животи на всички, които ни заобикалят – нашите семейства, приятели, близки, журналисти, администрация, която работи в Народното събрание. По никакъв начин народният представител не трябва да бъде по-различен от останалите в обществото“, мотивира предложението Асен Балтов, цитиран от БТА.

Георги Свиленски от БСП не се съгласи и посочи, че според него тази мярка е ще попречи на масовата ваксинация на населението: „Да поставяме зеления сертификат като някаква норма за влизане или за излизане от Народното събрание, за заседание или не, всички ние ставаме съучастници в това българските граждани да не се ваксинират. Тези дебати, които се опитваме да ги водим тука, работят в обратна посока“.

От „Възраждане“ също се обявиха „против“. „Очаквах днес да има нова декларация от сектора на ГЕРБ да изчетат и да обяснят как всички трябва да се съобразяват с това, което те искат а именно, от залата да бъдат изгонени абсолютно всички и да останат само те – да дерибействат и да правят това, което са си решили. Крайно време е да разберете, че това нещо свърши“, каза депутатът Цончо Ганев.

От „Има такъв народ“ също не подкрепят предложението. Тошко Йорданов коментира, че при въвеждането на документа от ГЕРБ са го определили като дикриминационен, а сега искат да е задължителен за депутатите.

Гласуването на проекторешението беше отложено заради блиц контрола в Народното събрание. След него работното време не беше удължено и така грешението се отложи.

По публикацията работи: Мариела Аанстасова

Публикувано от Мариела Анастасова

Писането е моята страст. Обичам както да пиша, така и да чета, и да се осведомявам за случващото се около нас. Стремя се към обогатяване на професионалния ми опит и развитие.