Кои други са в топ 10?
Създателят на популярното приложение за закодирана комуникация Telegram Павел Дуров е руснакът, чието състояние се е увеличило най-много през 2021 г. Това показва справка на местното издание на сп. Forbes („Форбс“).
Възходът на Павел Дуров
Само за години оценката на неговите активи е нараснала с 13,81 млрд. долара до 17,24 млрд. долара, като причина за това в повишената пазарна оценка на Telegram, която по-рано успя да набере 1 млрд. долара от дълговия пазар, предаде БТА.
Приложението за съобщения освен това увеличи значително потребителите с нови 70 млн. през тази година на фона на проблемите в работата на Facebook, Instagram и WhatsApp през октомври, когато за няколко часа приложенията на Meta в почти целия сват спряха да функционират.
Дуров, когото наричат руския Марк Зукърбърг е основател и на най-популярната социална мрежа в Русия вКонтакте, но политически турболенции го изкараха извън компанията през 2014.
Подгласници
На второ място в класацията по увеличено богатство се нарежда основателката на платформата за онлайн търговия „Уайлдберис“ (Wildberries) Татяна Бакалчук, чието състояние е нараснало с 11,92 млрд. долара до 13,02 млрд. долара.
Водещата тройка в класацията затваря основният акционер в „Еврохим“ и „СУЕК“ Андрей Мелниченко, чието състояние е нараснало за една година с 10,60 милиарда долара.
През 2021 година Мелниченко значително е увеличил състоянието си благодарение на поскъпването на добиваните от компанията му суровини и пуснатите на пазара продукти. Борсовите цени на въглищата са нараснали двойно за година, световната цена на азотните торове се е повишила четворно, на фосфорните – два пъти, а на калиевите – три пъти, пише Forbes.
В челната десетка влиза някои председателят на съвета на директорите на „Северстал“ Алексей Мордашов и семейството му (+6,83 млрд. долара). Мордашов е и най-богатият руснак със състояние от 29.1 млрд. долара.
Шефът на „Лукойл” Вагит Алекперов (+6,44 милиарда долара) е на пето място по увеличение на стойността на активите, които притежава.
Всички останали от топ 10
■ основателите на компанията разработчик на видеоигри „Плейрикс“ (Playrix) Игор и Дмитрий Бухман (+4,76 милиарда долара всеки);
■ членът на съвета на директорите на „Сибур“ и „Новатек“ Генадий Тимченко (+4;35 млрд. долара),
■ шефът на „Новатек“ Леонид Михелсон (+4,21 милиарда долара), банкерът Олег Тинков (+3,42 млрд. долара),
■ акционерът в „Лукойл“ и собственик на ФК „Спартак“ Леонид Федун и семейството му (+3,41 млрд. долара)
По публикацията работи Снежина Раева