Образованието в пандемия трета поредна учебна година. Образователният министър с коментари по актуални въпроси
Основният фактор за допълнителните почивни дни между сроковете са сигналите, които се получават, че учениците са уморени и имат нужда от почивка, заедно с учителите. Това обясни в студиото на „Здравей, България” министърът на образованието акад. Николай Денков.
„Моите съображения са свързани изключително с учениците и учителите. Здравните мерки се вземат от Здравното министерство. Ако то реши, че трябва да затвори училищата по-рано – ще го направи. Това е тяхно право, за да запазят здравето”, уточни той.
Акад. Денков посочи, че ситуацията със заразените ученици е много пъстра. Затова се акцентира на локалния подход.
„Средно за страната карантинираните учители са 3,6%. В Благоевград са 8,5%, а в Търговище – 1,08%. Разликата е осем пъти. При карантинираните ученици – средно за страната процентът е 2,58. В Бургас са почти 5%. В Търговище са 0,5%”, каза министърът.
Той посочи, че учениците могат да бъдат оформени в електронна среда, при настоящата ситуация. Няма заповед да бъдат изпитвани присъствено, а досега това било само препоръка.
„Тази препоръка беше при спадането на вълната. При положение, че в момента вървим в друга посока – тя вече не е съвсем адекватна, защото създава друго напрежение”, заяви акад. Денков. В момента онлайн учат около 15% от учениците.
„Учебната година ще си завърши така, както е планирана, освен ако не стане някакво чудо. Всяка промяна на датите в края на годината води до много сериозни размествания в целия календар. Свързано е и с висшите училища, матурите – това е много тежка процедура. Датата на началото на учебната година е нещо, което е по-гъвкаво. Основното препятствие е да бъде убедено обществото коя е правилната дата за стартиране. Аз съм дълбоко убеден, че трябва да я издърпаме около 10 дни по-рано“ коментира Денков.
По публикацията работи Снежина Раева