in

Скок на таксите: Плащаме повече при теглене от банкомат и за обслужване на гише

Кадър: vbox7

Експерти обясняват поскъпването на банковите услуги с ниските лихви по кредитите

Ползването на банкомат официално вече не е безплатно. Това стана ясно от публикуваните в началото на годината нови тарифи за ползването на банкови услуги. Поскъпнало е и обслужването на гише, съобщава Нова телевизия.

Голяма част на новите тарифи на банките влязоха в сила от 5 януари. Оказва се, че в сравнение с предходната година по същото време таксата за теглене на пари от банкомат се е увеличила с между 5 и 25 процента. Още повече обаче поскъпват и услугите на гише. С между 10 и 30 на сто по-скъпо е сега, ако ни обслужи банков служител на място.

Ако вземем под внимание една от големите банки у нас – разбивката на новите й тарифи показва, че при теглене на пари от банкомат вместо 30 стотинки за услугата, хората ще плащат 0,16 процента от изтеглената сума. Ако устройството, от което теглим пари, е на друга банка, тарифата ще е 0,20 на сто от сумата. Промяната има и в цените на други услуги. Така, ако човек иска да преиздаде пин кода на дебитната си карта, ще плати 5 лева вместо досегашните три. Важно е да уточним, че това са тарифите на само една от банките, които оперират у нас.

Логичният въпрос е защо поскъпват банковите услуги. Основната причина за това са ниските лихви по кредитите. А това означава, че приходите за банките в условията на инфлация са по-малко. Прогнозите са, че през тази година лихвите ще се повишат, но дори и това да се случи, ще останат по-ниски в сравнение с преди пандемията. Втората основна причина за поскъпването на услугите в сектора са повишените разходи за поддържане на банковите системи.

Кирил е пенсионер. Парите си получава по карта и затова често използва банкомат. Притеснява се, че по-високата такса за работа с устройствата ще го лиши от възможност да спестява. „Четири пъти като отида да изтегля… по три лева, по три лева, това са ми 15 лева“, пресмята Кирил Георгиев.

Други смятат, че поскъпването на банковите услуги ще постави и част от работещото населението в патова ситуация.

„Народът вече тотално е изтрещял – и от пандемията, и от всичко. И тези неща ще му дойдат в повече“, посочва Костадин.

Според експерти новите тарифи на банките са очаквана последица от инфлацията и служат като механизъм за компенсиране на загуби.

„Tова е ефект от отрицателните лихвени проценти. Когато имаме отрицателни лихвени проценти основният модел на банките, свързан с даването на кредити и получаването на депозити, започва да се разваля… Нетният доход от лихви започва да спада”, твърди икономистът Стоян Панчев.

По думите му има конкретна причина да се увеличи таксата за работа с банкомат. „Хората започват да търсят повече банкноти. Тоест, банките усещат това нещо и затова, виждате, интересът веднага е насочен към банкоматите и към този оборот на банкнотите“, посочва Панчев.

„Българинът… има склонност да избягва банковите услуги. Всеки българин държи много пари под дивана, тоест много от парите са кеш в България“, категоричен е експертът по финансова история Димитър Бозов.

Новите тарифи обаче могат да доведат до нови тенденции, за да се избегнат таксите при банкоматите. „Логично би било да се увеличи интереса към разплащането с карта, тъй като там няма такси“, заяви Бозов.

Дали ще има нов ръст на услугите в банковия сектор през годината щяло да зависи от движението на лихвите.

По публикацията работи Снежина Раева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/