По думите му единствената полза от тях е, че малко повече хора са решили да си поставят ваксина
„Продължаваме да сме на пренебрежимо ниски нива, защото се провалихме в разговора с хората. Категорично трябва да бъдат премахнати сертификатите“, посочи директорът на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев в „България сутрин“ по Bulgaria ON Air.
От Асоциацията на собствениците на аптеки сигнализираха, че над 330 лекарства липсват в аптеките.
„Статистиката не е публична и не можем да се запознаем подробно с истинските числа. Става дума преди всичко за лекарства, които не са за Ковид-19, а за всякакви заболявания. Вероятно в световен мащаб има недостиг в момента. Производствените мощности са засилени в посока производство на ваксини и лекарства срещу Ковид“, каза Хасърджиев.
Според него може да е само началото на затрудненията, които ще виждаме. Продължава да има проблем с доставките на лекарства за ХИВ СПИН. Има случаи, в които се налага да се прекъсва терапията. Търсят се заместители на липсващите лекарства за деца.
„Пазаруваме лекарства все едно купуваме картофи. От години призоваваме законодателството ни да се промени, то е доста архаично“, подчерта д-р Хасърджиев.
Не е ясно какво се случва със системата, която трябва да проверява наличности на лекарства, стана ясно от думите му.
„Няма как да прикрием високата смъртност, разочарованите от системата, от мерките и от хаоса, който се създаде. Това беше тотално дезинформационна кампания. Масово лекарите предписват една и съща комбинация на всичките си пациенти с Ковид-19, включително и по телефона. Изключително погрешно, защото създава предпоставки да създаваш резистентни щамове. Две години след пандемията в България нямаме издаден гайдлайн, по който да се водят всички лекари“, обясни гостът.
Д-р Хасърджиев е на мнение, че предстоящият анализ на смъртността от Ковид-19 у нас ще се базира на изкривена информация заради липсата на електронизация.
„Базирана е на клинични пътеки, по които пациентите са приети в болницата. Куп лоши практики, за които всички си затварят очите и никой не взима мерки“, настоя директорът на Националната пациентска организация.
Той за пореден път алармира, че проблемът с кадрите е много сериозен. При нас проблемът бил и с качеството на тези кадри. Липсват експертиза, знания и визия. В здравеопазването няма планиране, всеки университет прави доктори, но не се прави достатъчно да има сестри, изтъкна д-р Хасърджиев.
По публикацията работи: Мариела Анастасова