in

Какво и колко можем да си купим със средната заплата у нас и в Европа?

Снимка: Pixabay

Експеримент нареди страната ни на последно място по покупателна способност. Със средната заплата у нас за 1 месец можем да напълним кошницата в магазина с основните хранителни продукти едва 17 пъти 

Само за година основните продукти, които влизат в потребителската кошница на едро у нас, са поскъпнали с над 13%. До търговската мрежа ръстът е още по-голям. Експеримент на Нова телевизия показа колко хранителни продукти могат да си купят българите и останалите европейци със средната заплата, която получават.

Колко килограма краставици, колко литра олио и колко килограма свинско месо можем да купим с една заплата в България и в шест други държави в Европейския съюз?

В експеримента, освен България, се включват Великобритания, Австрия, Франция, Белгия, както Румъния и Гърция. Пазаруването става с общ списък с 20 от основните продукти, които купуваме всяка седмица – в равни количества.

Първа спирка е сърцето на Европа – Брюксел. Поскъпването при основните храни там също е значително през последните месеци. За последните 40 години Белгия за първи път отбеляза рекордно поскъпване. Само за един месец инфлацията е нараснала с 6%. Правилата обаче са такива, че при увеличение на инфлацията автоматично се покачват и заплатите. Средната белгийска заплата е 3 800 евро, докато минималната е 1 500 евро. За топ 20 продукта са похарчени 77 евро, което значи, че с една средна заплата човек в Белгия може да напълни 49 пъти кошницата, а с минималната заплата – 19.

Във Франция пазаруването е в Ница, в една от популярните търговски вериги, с уточнението, че цената на един и същ продукт може да варира сериозно в зависимост от града, местоположението и производителя. Магазинът е среден ценови клас. Зеленчуците струват повече – най-скъпите домати достигат цена 3.69 евро за килограм, а краставиците се продават за 2.07. Бутилката олио е близо 3 евро, а кг свинско – около 9 евро. Сметката за 20-те продукта от списъка е близо 68.50 евро, тоест, около 134 лв. Така със средния си доход един французин може да напълни количката с тези храни 48 пъти – почти колкото и в Белгия. Ако живеем със средната месечна заплата от 3 275 евро във Франция, то с тази сума можем да си купим 2 180 краставици, по 1.50 за брой, или например 365 кг свинско месо.

Трета спирка в седмичния пазар е Обединеното кралство. Във Великобритания пълним потребителската кошница в нисък ценови клас магазин – не само, защото той е сред малкото, които увеличават клиентите си на фона на рекордната инфлация, а защото и като предлагане е най-близко до най-познатите у нас масови хранителни вериги. На финала на пазара сметка е почти наполовина. Пазаруването във Великобритания излезе 31,17 паунда. Месечната заплата на един британец ще стигне за поне 20 пазарувания повече в сравнение с Белгия и Франция. С нея ще могат да се купят 1 985 бутилки олио и 1 687 кг краставици.

Пазаруването се измества в Австрия, във  верига среден ценови клас във Виена. Бърза проверка из щандовете показва, че цените са сходни, а често и по-ниски от тези във Франция и Белгия. Финалната сметка за 20-те продукта от седмичния пазар показва почти 45 евро, тоест, около 88 лева. Това означава, че с една средна заплата можем да напълним количката с тези стоки 62 пъти.

От Централна Европа пазарът продължава към съседите. Първо на юг – в гръцката столица Атина. Цената на краставиците в един от супермаркетите е 0.95 евро, на доматите – 2.03 евро. Литър олио струва малко над 2 евро, кг свинско месо – около 5 евро, а кг сирене – близо евро. Зеленчуците и плодовете са значително евтини. Количката се пълни с продуктите от списъка за малко над 45 евро – т.е. около 88 лв. – колкото и в Австрия. Сметката обаче е почти два пъти по-ниска от тези на касата в Белгия и Франция, но по-голяма от тази във Великобритания.

Следваща спирка – Румъния. Само на км от Дунав мост със средна заплата от 3 880 леи – колко и какви продукти могат да си позволят румънците? 164 леи струват избраните продукти, тоест около 66 лева. Така засега пазарът в Румъния излиза най-евтин. Но с една заплата купуваме по-малко от това, което западноевропеецът може да си позволи със среден доход. Работещите със средни доходи в северната ни съседка с една заплата могат да напълнят основна потребителска кошница 23 пъти за месец.

Последна спирка – хранителен магазин в София. На щандовете у нас кг домати струва 4.49 лв., кг краставици – 5.49. Литър олио струва около 4.50 лв. Свинското е около 10 лв. за кг, а кг сирене над 18 лв. В края на пазаруването 20-те продукта струват близо 100 лв.

Резултатът от експеримента – най-евтин пазарът излезе в Румъния – 66 лв. За същите продукти във Великобритания цената е 73 лв., а в Австрия и Гърция – 88. Най-скъп, пазарът излезе във Франция и в Белгия, съответно – 134 и 152 лв. У нас количката напълнихме за 96 лв.

С една средна заплата можем да напълним количката едва 17 пъти, което нарежда България на последно място по покупателна способност в експеримента. За сравнение, със средния доход, който на месец взимат, гърците могат да купят продуктите от списъка 29 пъти, а румънците – 24. В другия полюс са австрийците и британците, които могат да напълнят количката съответно 62 и 69 пъти – само с една заплата за месец.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/