in

Почина доайенът на българската антропология проф. Йордан Йорданов

Кадър: БНТ

Проф. Йордан Йорданов бе известен с реконструкциите си на глави на български владетели и дейци от Възраждането

Българската академия на науките с дълбоко прискърбие съобщава, че на 22.02.2022 г. почина член-кореспондент Йордан Алексиев Йорданов.

Той беше един от най-популярните и признати български учени в областта на физическата антропология, палеоантропологията, палеопатологията, морфологията на костната система у човека, медицинската и приоложната антропология. Създател на оригинални методи за определяне на биологичната възраст на човека, за количествена оценка на проявите на асиметрията на човешкото лице и за установяване на нови зависимости между отделните лицеви размери, припомнят от БАН.

Чл.-кор. Йордан Йорданов е роден на 06.11.1938 г., завършва Стоматологическия факултет на ВМИ – София със специалност по ортопедична стоматология с ортодонтия (1965 г.) и по анатомия на човека (1973 г.). През 1972 г. му е присъдена научна степен „кандидат на биологическите науки“, а през 1980 г. става „доктор на медицинските науки“. Редовен член е на Българската национална академия по медицина (1995 г.), представител на България в Европейската антропологична асоциация (1990 г.), член на Международната асоциация за идентификация (със седалище в САЩ) от 1987 г. Член-короспондент е на Българската академия на науките (БАН) от 2004 г., дългогодишен директор на Интститута по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН. Автор и създател е на Националния антропологичен музей и на единствената в България постоянна антропологична експозиция „Човекът в миналото“. Чл.-кор. Йорданов е бил председател на Българското анатомично дружество и Българското антропологично дружество, автор на 26 монографии, 360 научни публикации, над 70 пластични антропологични реконструкции на главата по черепа.

Пластичните реконструкции (възстановки на меките тъкани по черепа), направени от чл.-кор. Йорданов, са известни на цяла България – тракийската принцеса от Враца, ичиргубоилът Мостич от времето на Симеон Велики, цар Калоян, цар Самуил, серия дейци на Възраждането и освободителното движение като Бачо Киро, Раковски, Каравелов, Захарий Стоянов и др.

Чл.-кор. Йорданов е удостояван с различни награди и отличия, между които медал „1300 години България“, ададемична награда на БАН за 2000 г., медал „Марин Дринов“ 2003 г. и „За заслуги към БАН“ (2007 г.)

С кончината на чл.-кор. Йордан Йорданов губим един всестранно надарен учен и патриот, явление за българската и световна наука, с широка култура и ерудиция, прекрасен и обичан учител, оставил след себе си достойни наследници, пишат от БАН.

Публикувано от Снежи Раева

Завършила съм специалност "Журналистика" в ШУ "Епископ Константин Преславски". Работила съм в сферата на медиите.