Има няколко условия, при които украински деца могат да продължат образованието си в България. Има и учители, евакуирани от Украйна, които сами подготвят детска градина за по-малките деца и обучение за по-големите
Вместо торта и празненство, на рождения си ден, 7-годишният Юра се сбогува с баща си. Напуска Киев с майка си. От два дни първокласникът е част от групата бежанци, намерили подслон в Китен.
„Не знаем какво трябва да направим, защото съвсем скоро дойдохме – дали тук ще организират нещо или ще има възможност да се запише на българско училище. Смятам, че образованието за децата е важно“, обяснява пред bTV майката Виктория.
В Бургас има подадени само няколко заявления от бежанци децата им да продължат в българската образователна система.
До момента в РУО-София са подадени заявления за обучението на 4 деца. Документи се подават на място.
„На този етап ние разглеждаме заявленията, определяме училище, към което това дете да бъде насочено. Едва когато имаме установен правния статут на това дете, то може да бъде записано в училище“, обяснява старши експертът Събка Попова.
За да постъпят децата в детска градина или училище, трябва да се изясни и здравният им статус. Децата на родители с двойно гражданство обаче могат да избегнат тези процедури.
Докато чакат институциите у нас, украинците в Китен се организират сами – евакуирани учители подготвят детска градина за по-малките и обучение за по-големите.
„Не знаем дълго ли ще останем и трябва максимално бързо да се адаптираме, за да могат и децата, и възрастите да общуват и да се чувстват пълноценни“, казва психологът Олга Плискачевска.
Уговорили са и учител по български език.
По публикацията работи: Мариела Анастасова