Хората, които наистина бягат от войната, не подбират къде ще живеят, заяви Райна Манджукова
Изказването на вицепремиера Калина Константинова за украинските бежанци и спирането на програмата за интеграция предизвикаха вълна на недоволство. На протест пред Министерския съвет беше поискана и оставката й.
„От ден първи се знае, че тази програма е с ограничен срок. Така че всички обвинения от бежанците и хората, които протестират с точно този аргумент, че се случва в последния момент, нямат право да го извеждат“, коментира българката от Украйна Райна Манджукова, предаде Bulgaria on air.
От първия ден на войната тя помага на украински бежанци да намерят подслон у нас. Наблюденията й показват, че има такива, които наистина няма къде да живеят, защото домовете им са разрушени, а други са решили да потърсят по-голяма сигурност, въпреки че в техните населени места не се провеждат военни действия.
„Те са преценили, че искат да се преместят в България. Има различни хора. Виждайки ги, аз разбирам, че първите от тях не подбират къде да бъдат настанени. Вторите, след като вече не могат да са там където им харесва, предпочитат да се приберат. Не всички са такива. Ако приоритетът е животът ти, физическото оцеляване, едва ли би бил голям проблем да почистиш стаята, в която са те настанили“, каза Манджукова пред Bulgaria ON AIR.
Центърът за бесарабски българи, на който тя е председател, е съдействал за настаняването на около 100 семейства – всички живеят в домовете на българи, а не в хотели. И към днешна дата продължават да бъдат заедно, без да им се налага да плащат нищо. Някои от бежанците вече са започнали работа и се радват, че могат поне с разхода за консумативите да помагат.
Има и такива обаче, които се оказват нежелани.
„Те също са бежанци, но идват с парите и колите си и искат да намерят жилище под наем. В София, Варна, Бургас не желаят да дават жилища под наем на украинци. Бесарабски българи, които говорят добре български език, ходят по огледи и когато се стигне до подписване на договора, наемодателите се отказват с думите „О, ама вие сте от Украйна“. Не дават жилища по наем дори за дългосрочно ползване. А хората искат да си оставят парите“, уточни Манджукова.
Тя препоръча на бежанците да черпят информация от горещата телефонна линия или от сайтовете на държавните институции, а не от Facebook и на принципа „Една жена каза“.
„Във Facebook групите пише какво ли не. Хората чуват, а това, което се говори понякога е от незнание, понякога с опит за дезинформация. Има гореща линия с оператори на български, украински, руски, английски. По-добре завърти този телефон, отколкото да четеш глупости във Facebook“, призова Манджукова.
Според нея бежанците от Украйна, които са дошли като туристи у нас, са напуснали още в първите дни страната ни.
„Спряха се за малко и продължиха. Мен не ме притесняват този тип бежанци, а тези, които след като не им харесват условията, предпочитат да се върнат в Украйна, защото всъщност има къде да се върнат. Няма нищо лошо в това, неприятно ми е, че те заминават с гняв към България. Аз виждам, че България прави каквото може“, каза българката от Украйна. И прогнозира сложна икономическа интеграция на бежанците, тъй като масово работата, която им се предлага, е нископлатена.
„От една страна имаме недостиг на работна ръка, в същото време се предлага нископлатена работа, със 700-800 лв. заплата. А това в голяма част са семейства с малки децата“, уточни Манджукова.
По публикацията работи: Станислава Гавазова